Dobra zmiana ze słabszymi wynikami [SONDAŻ, INFOGRAFIKI]

Czytaj dalej
Sławomir Cichy

Dobra zmiana ze słabszymi wynikami [SONDAŻ, INFOGRAFIKI]

Sławomir Cichy

Wyniki naszego najnowszego sondażu: topnieje przewaga PiS nad opozycją. Czy mamy do czynienia z trendem czy chwilową zadyszką partii rządzącej?

Od ostatniego pomiaru poparcia partii politycznych, który wykonaliśmy w połowie maja 2016 r., notowania PiS uległy korekcie. Poparcie dla partii rządzącej wyraziło pół roku temu 37,1 procent ankietowanych wobec 33,9 procent dziś. Choć przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad ugrupowaniami opozycyjnymi nieco stopniała, i tak jest wciąż znacząca. Szczegóły liczbowe dotyczące poparcia partii publikujemy w formie graficznej obok dla całej Polski i z rozbiciem na województwa.

Struktura elektoratów poszczególnych partii nie uległa zmianie. PiS, PO, .Nowoczesna i KUKIZ’15 najwięcej wyborców mają wśród mieszkańców miast. Obszary wiejskie stanowią naturalne zaplecze PSL.

Wyborcy do 29. roku życia są fundamentem elektoratów KUKIZ’15 oraz KORWiN, która ostatnio zmieniła nazwę na Wolność. W tym segmencie społeczeństwa lepiej wypada .Nowoczesna niż Platforma Obywatelska. Na Prawo i Sprawiedliwość stawiają w większości ludzie po „sześćdziesiątce”, tak samo zresztą jak w przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trzonem elektoratu .Nowoczesnej są ludzie w wieku od 30 do 44 lat.

Przy okazji badania poparcia dla partii politycznych zapytaliśmy mieszkańców woj. śląskiego o cztery kwestie, które w tej chwili budzą największe emocje zarówno w Sejmie, jak i wśród Polaków. Chodzi o stosunek do likwidacji gimnazjów, kolesiostwa w partii rządzącej i przyznawania stanowisk bez właściwych kompetencji ze strony mianowanych. Pytania dotyczyły też całkowitego zakazu aborcji i handlu w niedzielę.


Create your own infographics
Sławomir Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.