Do Paryża przyjeżdża codziennie cały świat!

Czytaj dalej
Karolina Brózda

Do Paryża przyjeżdża codziennie cały świat!

Karolina Brózda

To jedna z najchętniej odwiedzanych metropolii w Europie. Znajduje się w niej wiele słynnych obiektów, miejsc i ulic. Najbardziej charakterystyczna jest pewna wieża.

Kto wybiera się do stolicy Francji, nie może liczyć na to, że nie będzie tam obijał się o rzesze turystów. Nie ma bowiem pory roku, podczas której Paryż nie jest oblężony przez tłumy żądnych widoku wieży Eiffla mieszkańców całego naszego globu. Ich ciągłe wymijanie oczywiście może nieco utrudnić wypoczynek, ale ta mnogość dodaje miastu niepowtarzalnego kolorytu.

Paryż najlepiej zwiedzać z kimś, kto albo w nim mieszka, albo często bywa. Wtedy możemy być pewni, że nie zgubimy się w labiryncie jego ulic oraz że zobaczymy to, co do zobaczenia w tej europejskiej stolicy jest obowiązkowe. Najlepszym środkiem lokomocji do przemieszczania się po mieście wydaje się być metro. Połączony jego nitkami jest cały Paryż (wszystkie 20 dzielnic), więc damy radę dotrzeć w każde miejsce, unikając korków, które w stolicy Francji, szczególnie w godzinach szczytu, potrafią być potworne. Kilka istotnych miejsc, z których słynie Francja, znajduje się na szczęście w niedużej od siebie odległości. Jeśli za nieduże uznamy kilkukilometrowe odcinki, rzecz jasna. Spacer możemy zacząć od Łuku Triumfalnego, który stoi na placu Charles-de-Gaulle. Budowla ma upamiętniać tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Przylegają do niego Pola Elizejskie, z których trzeba skręcić we właściwym momencie i wtedy można dostrzec wieżę Eiffla, oczywiście z daleka. Wartym odwiedzenia ze względu na swoją nietypową sławę jest plac Pigalle (tak nazywa się też cała dzielnica), przy którym do 1946 roku stało mnóstwo domów publicznych i hoteli na godziny. Tam również znajduje się słynny teatr Moulin Rouge, do dziś ekscytujący występami o zabarwieniu erotycznym.

Koniecznie trzeba też wdrapać się na wzgórze w dzielnicy Montmartre, na którego szczycie stoi bazylika Sacre Coeur i z którego roztacza się najpiękniejszy widok i urzekająca panorama Paryża.

Paryż to największe miasto Francji, w jego granicach administracyjnych mieszka ponad 2 mln osób. Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części, prawobrzeżną i lewobrzeżną.

Karolina Brózda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.