Do geriatrii musimy dorosnąć?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Filip Kowalkowski
Katarzyna Bogucka

Do geriatrii musimy dorosnąć?

Katarzyna Bogucka

Pozasieciowe szpitale mogą mieć kłopot z utrzymaniem oddziałów geriatrii. W Bydgoszczy wszystkie lecznice są w sieci, ale i tak jedna z dwóch geriatrii będzie musiała zacisnąć pasa. I to o połowę.

Złe wiadomości płyną ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra Jurasza w Bydgoszczy. 
- Nasz szpital posiada obecnie nowoczesną, 40-łóżkową Klinikę Geriatrii. Rocznie przyjmujemy ponad 1600 pacjentów. Pracuje w niej 9 lekarzy, w tym troje ze specjalizacją z geriatrii - podaje Marta Laska, rzecznik prasowy uniwersyteckiej lecznicy.

- Jeśli chodzi o zmiany w finansowaniu geriatrii w ramach ustawy o sieci szpitali, to rzeczywiście mamy obawy. Wynikają one z faktu, że do wyliczenia wysokości finansowania działalności jednostki brane będą dane ze świadczeń wykonanych w czwartym kwartale 2015 roku. I tu pojawia się problem. W tamtym okresie nasza klinika posiadała o połowę mniej łóżek.

Jeśli na podstawie danych z 2015 roku (klinika miała wtedy 20 łóżek) otrzymamy ryczałt, który będzie rozłożony na obecne 40 łóżek, to pieniędzy na pewno nie wystarczy - alarmuje rzeczniczka szpitala, który szczyci się świetnie działającą Kliniką i Oddziałem Geriatrii funkcjonującymi w nowoczesnym budynku.

- Podejście geriatryczne opiera się na solidnej wiedzy internistycznej z rozszerzeniem w kierunku psychiatrii, neurologii, ortopedii i kardiologii - podkreśla Marta Laska. 


- Co ważne, geriatria zajmuje się leczeniem osób, u których występują złożone problemy medyczne, czyli tzw. wielochorobowość. Zadaniem całościowej oceny geriatrycznej jest więc poprawienie stanu zdrowia oraz wydolności czynnościowej chorego, tak, aby mógł funkcjonować w swoim środowisku.

Geriatria zajmuje się leczeniem osób, u których występują złożone problemy medyczne, tj. wielochorobowość.

Drugi bydgoski Oddział Geriatrii działa w Szpitalu MSW. Oprócz 17 łóżek (są to nowoczesne specjalistyczne łóżka podarowane przez WOŚP), przeznaczonych dla pacjentów oddziału, przygotowana została także przy ul. Markwarta 3-łóżkowa sala intensywnego nadzoru medycznego.

Czas na smutne statystyki. W województwie porad udziela jedynie 24 geriatrów, w tym lekarze w trakcie specjalizacji. W Bydgoszczy są dwa Oddziały Dzienne Psychogeriatryczne, jeden przy ul. Skorupki 2, drugi w Domu Sue Ryder przy ul. Roentgena 3. Jeden Oddział Psychogeriatryczny działa w Toruniu, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Co do poradni geriatrycznych, jest ich więcej. W Bydgoszczy geriatrzy czekają w Przychodni „Bartodzieje”, w Szpitalu MSW, w Przychodni „Błonie”, w Szpitalu Jurasza, w Domu Sue Ryder.

Katarzyna Bogucka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.