Dlaczego Busko to światowe centrum kąpieli siarczkowych?

Czytaj dalej
Anna Michalska

Dlaczego Busko to światowe centrum kąpieli siarczkowych?

Anna Michalska

Uzdrowisko Busko-Zdrój jest absolutnym wyjątkiem na światowej mapie kurortów. O ambitnych planach rozwoju działalności - rozmowa z Wojciechem Legawcem, prezesem zarządu Uzdrowisko Busko-Zdrój.


Jak wygląda działalność spółki na tle konkurencji?

Busko-Zdrój jest jednym z najpopularniejszych polskich kurortów. W tym roku obchodzimy 180-lecie istnienia. Zasoby unikalnych leczniczych wód siarczkowych i solanek jodkowych przyciągają każdego roku dziesiątki tysięcy gości z kraju i zagranicy, którzy przyjeżdżają do nas odbudować zdrowie i wypocząć. Naszym ogromnym atutem jest fakt, że leczymy oraz rehabilitujemy wiele schorzeń. Profesjonalna kadra lekarska i pielęgniarska oraz bogata baza zabiegowa są gwarancją skutecznej kuracji. Rocznie wydajemy ponad 13 milionów zabiegów, z czego blisko 350 tysięcy związanych z wykorzystaniem wód siarczkowych. To czyni z Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. swoiste światowe centrum kąpieli siarczkowych.

Czym wyróżnia się Państwa oferta?

Kompleksowością. Pobyt w naszym uzdrowisku to nie tylko zabiegi, smaczna zdrowa kuchnia czy wygodne pokoje. Dysponujemy piękną salą koncertową w Sanatorium Marconi, która uzupełnia kurację o tak ważną przecież strawę duchową. Uzupełniliśmy ofertę zabiegową o propozycje z zakresu SPA. Istnieje też możliwość skorzystania z zaawansowanych badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Warto wspomnieć, że od 55 lat produkujemy wysokiej jakości naturalną wodę mineralną „Buskowianka-Zdrój”. Wprowadziliśmy na rynek linię „Słonecznych Kosmetyków” – produktów pielęgnacyjnych, które powstają na bazie naszych naturalnych bogactw leczniczych. Jest wiele elementów składających się na optymalne warunki rehabilitacji. Zaliczamy do nich modernizację i rozbudowę bazy zabiegowej, nowoczesne, a często nowatorskie rozwiązania teleinformatyczne w bieżącej obsłudze pacjenta oraz stałe podnoszenie kwalifikacji kadry i jej rozwój, w tym rozwój naukowy. Odpowiednia rehabilitacja to również odpowiednie warunki pobytu – cisza, spokój, komfortowe pokoje i zdrowa, dietetyczna kuchnia.

Jakie inwestycje udało się poczynić w ostatnich latach i jakie jeszcze inwestycje czekają Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.?

Spółka ma w swoich zasobach cztery sanatoria i dwa szpitale. Skuteczne zarządzanie nimi i realizowanie inwestycji przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości funkcjonowania tych obiektów to duże wyzwanie. Jednak aby wciąż móc wyznaczać standardy w branży uzdrowiskowej, konieczne są inwestycje. Ich realizację znacznie ułatwiają fundusze europejskie. W ostatnich latach miały miejsce bardzo duże realizacje, w tym termomodernizacja aż dwunastu budynków spółki, rozbudowa i kompleksowa przebudowa pawilonu C Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna oraz oddanie do użytku nowego Pawilonu C1. Powstał dzięki temu nowoczesny kompleks z komfortową bazą hotelową, zabiegową i doskonale wyposażonym punktem żywienia. Pod koniec ubiegłego roku został oddany do użytku łącznik pomiędzy Sanatorium Marconi a Zakładami Przyrodoleczniczymi, co jeszcze bardziej podniesie komfort kuracji naszych gości. Mamy kolejne duże plany inwestycyjne na nadchodzące lata. Są wśród nich między innymi rozbudowa Sanatorium Mikołaj, Sanatorium Willa Zielona czy Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Górka, powstanie dużych basenów rekreacyjno-rehabilitacyjnych czy budowa nowego zakładu produkcyjnego „Buskowianki”. Chcemy również rozbudować przestrzeń zabiegową dla pacjentów korzystających z kuracji w trybie ambulatoryjnym.

Gdyby miał Pan zdefiniować pojęcie nowoczesnego uzdrowiska.

To uzdrowisko patrzące w przyszłość i korzystające przy tym ze swojego dziedzictwa, ale także nowe rozwiązania i technologie, w tym nowoczesne systemy informatyczne. To badania i rozwój oparte o naukową podbudowę procesów leczenia i rehabilitacji. To sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo, które wychodzi naprzeciw konkurencji, bo ta jest motywacją do dalszego rozwoju. Nowoczesne uzdrowisko powinno patrzeć na swój rozwój również przez pryzmat regionu, w którym działa, skupiać wokół wspólnych celów inne podmioty sektora Uzdrowiskowego. To wreszcie miejsce, gdzie klient będzie chętnie przyjeżdżał i jeszcze chętniej powracał. Bo to on jest przecież najważniejszy.

Anna Michalska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.