Piotr Polechoński

Diecezja, koszalińsko-kołobrzeska będzie zbierać dane o pedofilii

Diecezja, koszalińsko-kołobrzeska będzie zbierać dane o pedofilii Fot. Radek Koleśnik
Piotr Polechoński

Episkopat Polski zapowiedział powstanie raportu na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W zbieranie danych włączyć się ma każda diecezja, także koszalińsko-kołobrzeska.

Arcybiskup wyjaśnił, że nie będzie to jednak dokument prawny, na wzór obowiązujących od kilku lat „Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”. Nowy dokument przyjmie najprawdopodobniej formę raportu, który da wyobrażenie o skali wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. W każdej diecezji zostaną zebrane dane statystyczne o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych. Mają one głównie pokazać skalę zjawiska, ale również pomóc w komunikacji z ofiarami przemocy seksualnej.

 

Oprócz tego, zgodnie z zapowiedzią arcybiskupa, w każdej diecezji ma powstać program prewencyjny, w postaci m.in. specjalnych szkoleń, który pozwoli chronić dzieci i młodzież przed nadużyciami seksualnymi ze strony księży. Będzie obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich, które mają kontakt z młodzieżą. Podobne programy prewencyjne mają powstać we wszystkich zgromadzeniach zakonnych, które pracują z nieletnimi, a przeprowadzenie takiego systemu prewencji i szkoleń będzie wymagać zaangażowania każdej diecezji.

Pozostało jeszcze 98% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.