Rozmawiał jacek deptuła

Debaty i tak nie będzie [rozmowa]

Rozmawiał jacek deptuła

Papież Franciszek przeniósł w tych dniach do stanu świeckiego bp. Karagandy Janusza Kaletę, który przez wiele lat żył z kobietą. Czy takie związki są częstym zjawiskiem wśród duchownych?

Odpowiada dr Piotr Domeracki z Zakładu Filozofii Moralnej i Bioetyki, Instytut Filozofii UMK: - Trudno oszacować jego skalę, takimi badaniami zajmował się prof. Józef Baniak z Poznania. Ich wyniki w zasadzie potwierdzały przypuszczenia i opowieści, krążące głównie na prowincji. Okazało się, że można mówić o istotnym problemie Kościoła - zdaniem profesora, około połowa czynnych księży żyje w związkach z kobietami, a około 10 procent ma z nimi dzieci. Badania te prof. Baniak przeprowadził kilka lat temu.

Debaty i tak nie będzie [rozmowa]
archiwum Dr Piotr Domeracki z Zakładu Filozofii Moralnej i Bioetyki, Instytut Filozofii UMK.

Co na to polscy hierarchowie?
Strona kościelna szybko podważyła i w końcu storpedowała wyniki tych badań i sprawa kompletnie ucichła. Nie przeprowadzono żadnych badań, nie było także dyskusji wewnątrz Kościoła. Może teraz, za sprawą Janusza Kalety, coś drgnie. Nie chodzi bowiem o szeregowego księdza, ale o hierarchę, i to w randze biskupa diecezjalnego. Żeby było bardziej pikantnie, to biskup pełniący posługę w Kazachstanie, kraju, w którym katolicy stanowią nikły procent. Taki incydent znacznie osłabi autorytet Kościoła.

Papież Franciszek znany jest z tego, że nie zamiata pod dywan grzechów duchownych. Może zniesienie celibatu rozwiązałoby ten niemoralny problem
To zapewne pieśń przyszłości. Dyskusja o celibacie w Kościele rzymskokatolickim powraca, ale nie wydaje się, by miała jakieś konsekwencje. Proszę sobie przypomnieć głośną w świecie sprawę ks. Krzysztofa Charamsy, który przyznał się przed kamerami do homoseksualizmu. Jeśli po tym głośnym publicznym coming oucie Kościół nie zdecydował się na szeroką debatę o homoseksualizmie wśród księży, to tym bardziej nie zrobi tego w Polsce na temat związków duchownych z kobietami. Stanowiska w tej mierze są utarte od lat. Zwolennicy celibatu będą zażarcie twierdzić, że jego zniesienie nie rozwiąże ani problemu pedofilii, ani homoseksualizmu, a co najwyżej nieco ograniczy skalę związków konkubinackich duchowieństwa. Z kolei przeciwnicy będą zdania, że to kolejna afera w Kościele, która powinna zmusić hierarchię do debaty o sensowności bezżeństwa księży. Moim zdaniem, nawet biorąc pod uwagę sprawę byłego biskupa w Karagandzie, żadnej poważnej debaty w Kościele nie będzie. Sprawa, jak wiele innych, pojawi się na czołówkach mediów przez jakiś czas i później ucichnie.

Rozmawiał jacek deptuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.