Czy warto przyjmować każdy awans?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
oprac. WG

Czy warto przyjmować każdy awans?

oprac. WG

Najczęstszą reakcją na propozycję awansu jest zadowolenie i poczucie spełnienia. A jeśli nie jest ona zgodna z Twoim planem rozwoju zawodowego?

Liczyłeś na awans w innej firmie, a może nawet w ogóle nie spodziewałeś się takiego docenienia, a kiedy się pojawia, wcale nie czujesz się szczęśliwy. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie stracić szansy na oczekiwany awans w przyszłości?

Rozważ „za” i „przeciw”

Z reguły awans jest dobry i wyczekiwany oraz niesie za sobą pozytywne konsekwencje. Wyższe stanowisko i wynagrodzenie, większy prestiż – to niewątpliwe korzyści, jednak za nimi często są też te mniej przyjemne. Większa odpowiedzialność, praca po godzinach, częste wyjazdy i związany z nimi brak czasu dla rodziny, a czasem nawet konieczność przeniesienia się do innego miasta.

Jeśli nie chcesz przyjmować oferowanego Ci awansu, odmowa wydaje się być najprostszym rozwiązaniem. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Spójrz na sytuację tak obiektywnie, jak to tylko możliwe. Bardzo dużym nietaktem byłoby odrzucenie takiej propozycji bez poświęcenia jej nawet chwili na zastanowienie się.

Promowanie talentów

Zastanów się, jaki jest powód, dla którego zaproponowany Ci awans nie jest tym czego oczekiwałeś i na co zasługiwałeś. Może być tak, że Twoje stanowisko w firmie było zagrożone i promocja na inną pozycję została uznana za najlepszy sposób na zatrzymanie Cię w firmie. Może być też tak, że świetnie wykonujesz swoją pracę, jednak pracodawca uznał, że nie powinieneś robić ciągle tego samego i postanowił przenieść Cię na inne stanowisko i skierować do wykonywania innych, bardziej ambitnych zadań.

Czy warto przyjmować każdy awans?
NFOGRAFIKA: TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123RF

Większość międzynarodowych organizacji już od jakiegoś czasu toczy między sobą wojnę o talenty. Oznacza to, że walczą o to, aby przyciągnąć do siebie i zatrzymać najlepszych pracowników na rynku. W tego typu firmach może nie być miejsca dla osób, które za wszelką cenę chcą trzymać się swoich stanowisk, nie przyjmują oferowanych im rozwiązań, a zamiast tego czekają na coś innego, bardziej zgodnego z ich wyobrażeniem o rozwoju zawodowym. W takim przypadku odpowiedź negatywna na propozycję awansu może być początkiem końca kariery w danej firmie.

Mądry ruch

Odmawianie awansu tylko dlatego, że nie wydaje nam się absolutnie zadowalający, może nie być najlepszym pomysłem. Możesz to rozważać, jeśli branża, w której pracujesz, rozwija się i nie będziesz miał problemu ze znalezieniem innego zatrudnienia. Jeśli jednak wszędzie są cięcia kosztów, powinieneś raczej starać się być bardziej elastyczny i wydajny w pracy, aby ją utrzymać. Nie przyjmując awansu z pobudek osobistych możesz zostać uznany za mniej wartościowego pracownika, odcinającego się od zespołu. Ma to wpływ także na przyszłość. Takim ruchem możesz zaprzepaścić szansę na lepsze propozycje, które mógłbyś otrzymać w przyszłości.

Zamiast kategorycznej odmowy, spróbuj pójść ze swoim przełożonym na kompromis. Dopytaj o szczegóły oferowanego awansu i jakie będą jego następstwa. Powiedz o swoich celach zawodowych, postępach, jakich oczekujesz.
Jeśli wcześniej nie komunikowałeś tego jasno, być może Twój szef nawet nie wiedział do czego dążysz. Szczera rozmowa może sprawić, że propozycja zostanie dostosowana do Twoich oczekiwań, jeśli nie w całości, to przynajmniej w jakimś stopniu.
Jeśli nadal nie będziesz zadowolony z przedstawionej Ci oferty, możesz zaproponować przyjęcie awansu na jakiś czas, z docelową zmianą na stanowisko zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Zakomunikujesz jasno, w którą stronę chcesz się rozwijać, a jednocześnie pokażesz elastyczność i zespołowego ducha.

oprac. WG

oprac. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.