Czas na Linię Życia. Darmowe szkolenia w Stargardzie

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz

Czas na Linię Życia. Darmowe szkolenia w Stargardzie

Wioletta Mordasiewicz

Około pięć tysięcy osób ma być przeszkolone pod kątem ratowania zdrowia i życia w ramach projektu, który ruszył wczoraj. Obejmie on wszystkie przedszkola i szkoły

Ze swoją wiedzą dotrze do przedszkoli i szkół 20 ratowników. To wolontariusze, którzy nie chcą za szkolenie uczniów pobierać żadnych pieniędzy. Projekt Linia Życia zaczął się w miejskich przedszkolach nr 1 i 2.

- Dzięki pomocy sponsorów kupiliśmy sprzęt szkoleniowy o wartości około 50 tysięcy złotych - mówi Cezary Kalaga, prezes oddziału powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Stargardzie. - Będzie wożony z miejsca na miejsce, więc będzie się zużywał. Dlatego będziemy szukać kolejnego wsparcia, by jak najwięcej młodych osób zostało przeszkolonych z zakresu ratownictwa.

Wolontariusze będą swoim kolegom przekazywać wiedzę na temat bezpieczeństwa nad wodą, resuscytacji krąże-niowo-oddechowej, automatycznej defibrylacji oraz pozycji bezpiecznej.

W ramach Linii Życia będą realizowane trzy mniejsze projekty: „Bezpiecznie nad wodą” dla przedszkolaków, „Błękitny patrol junior” dla uczniów szkół podstawowych i „Laboratorium życia” dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli uczyć innych jak udzielać pomocy - mówią ratownicy- wolontariusze. - Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne. Ale warto się tego nauczyć. Umiejętności ratowania życia mogą się przydać w każdej chwili.

Koordynatorami projektu są Katarzyna Kalaga, odpowiedzialna za przedszkola i Łukasz Maćkowiak, który zajmie się szkoleniami dla uczniów starszych. Rozpoczęcie cyklu szkoleń na skalę, jak dotychczas największą w mieście i powiecie, zbiegło się z jubileuszem powstania oddziału powiatowego WOPR w Stargardzie.

- W ostatniej dekadzie przeszkoliliśmy 360 ratowników, którzy udzielają się na terenie całego kraju oraz kilkadziesiąt tysięcy osób - podsumowują przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Chcemy szkolić dalej i jeszcze więcej!

Podczas wczorajszego otwarcia projektu w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Praktycznego uroczyste ślubowanie złożyli kolejni młodsi ratownicy i ratownicy WOPR, którzy przez ostatnie 3 miesiące szkolili się pod okiem profesjonalistów.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.