Marek Weckwerth

Cudzoziemcy muszą odczekać. Formalności imigracyjne trwają długo

Olena Surova i jej córka Jelizabet czekają na pozwolenie na pobyt czasowy w naszym kraju. Fot. archiwum rodzinne Olena Surova i jej córka Jelizabet czekają na pozwolenie na pobyt czasowy w naszym kraju.
Marek Weckwerth

Ukraińcy i inni obcokrajowcy mieszkający w Polsce łatwo nie mają. Formalności imigracyjne trwają długo. Trudno jest nawet tym, którzy mają tu małżonka.

- W czerwcu ubiegłego roku ożeniłem się w Dniepropawłowsku z obywatelką Ukrainy i sprowadziłem ją do Polski. Żona i jej 14-letnia córka z poprzedniego związku nie mogły przez pół roku uzyskać pozwolenia na pobyt czasowy i nie mogłem ich formalnie zameldować w wynajmowanym mieszkaniu w Toruniu - skarży się Janusz Urbański, polski biznesmen mieszkający przez ostatnie lata w Berlinie. - A co dopiero mówić o pozwoleniu na pobyt stały?

Do drzwi małżonków w Toruniu zapukało dwóch smutnych panów... - Weszli do środka i koniecznie chcieli sprawdzić, czy moje majtki leżą obok majtek żony. Dosłownie! To byli funkcjonariusze Urzędu do spraw Cudzoziemców - opowiada Janusz Urbański. 

Zachęcamy do czytania pełnej wersji artykułu w plus.pomorska.pl

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.