Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
AG

Co w prawie piszczy

AG

W styczniu ruszy reforma OFE. W Polsce pracuje 330 tysięcy ubezpieczonych cudzoziemców. Zmieniły się limity dorabiania. Bezrobocie jest coraz niższe.

* Według „Gazety Prawnej”, zapowiadana od dawna reforma OFE zacznie się 22 stycznia 2018 r. Tego dnia umorzone ma być 25 proc. jednostek uczestnictwa na rachunku każdego ubezpieczonego w OFE.

Ich równowartość trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) i jednocześnie zostanie zapisana na subkoncie ubezpieczonego w ZUS, według stanu na 19 stycznia, czyli piątek poprzedzający całą operację. Innymi słowy, umorzone aktywa OFE, które trafią do FRD, powiększą subkonto emerytalne ubezpieczonego, a tym samym jego przyszłą emeryturę wypłacaną przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów OFE trafi na konta emerytalne osób ubezpieczonych w III filarze.
W_jaki sposób?_Otóż każdy członek OFE ma stać się oszczędzającym na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), zaś kwoty zgromadzone w OFE stają się jego środkami zgromadzonymi na IKZE. To w praktyce oznacza, że jego oszczędności będące dotąd w OFE, powędrują z II publicznego filaru do III, czyli dobrowolnego filaru. Kwoty przekazane na IKZE będą wypłacane ubezpieczonym oddzielnie, jako dodatkowe świadczenie.

* W I kwartale br. ubezpieczeniem emerytalno-rentowym objętych było w Polsce ponad 330 tysięcy cudzoziemców – wynika z danych przedstawionych przez ZUS. To o połowę więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż dwa lata temu.

Tak dynamiczny wzrost wynika z rosnącego zapotrzebowania na pracę cudzoziemców. Tylko w minionym roku pracodawcy zgłosili popyt na 1,3 mln osób spoza Polski w trybie uproszczonym; wydano też ponad 127 tys. zezwoleń na pracę (prawie dwa razy więcej niż w 2015 r.). Największą grupę ubezpieczonych pracowników zagranicznych stanowią Ukraińcy – w ubiegłym roku było ich 227 tysięcy.

* Od 1 czerwca br. zmieniły się limity związane z dorabianiem wczesnych emerytów i rencistów.

Wcześniejsi emeryci i renciści mogą teraz dorobić do 3.047,50 zł rocznie bez ryzyka, że świadczenie zostanie im zmniejszone. Jeśli ich zarobki przekroczą 5.659,70 zł, ZUS zawiesi im wypłacanie emerytury lub renty. Następna zmiana limitów nastąpi 1 września br.

* Polska awansowała na 6. miejsce w zestawieniu 28 krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Jak podaje Eurostat, w kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 4,8 proc., spadając o 0,5 proc. w porównaniu do marca.

Najniższe bezrobocie wśród krajów UE notowane jest w Czechach (3,2 proc.), Niemczech (3,9 proc.) i na Malcie (4,1 proc.). Najwyższe zaobserwowano natomiast w Grecji (23,2 proc.) i Hiszpanii (17,8 proc.). Eurostat szacuje, że w marcu 2017 r. w krajach UE było ponad 19,1 mln bezrobotnych, z czego ponad 15 mln w strefie euro. Liczba osób bezrobotnych w Polsce w kwietniu br. wynosiła 832 tys., czyli o 270 tys. mniej niż rok temu, oraz o 15 tys. mniej niż miesiąc wcześniej.

* W tym roku 48 proc. Polaków złożyło swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet, a 37 proc. zrobiło to osobiście w urzędzie – wynika z badania CBOS.

Od ubiegłego roku składających PIT-y przez internet jest więcej niż tych, co robią to osobiście w urzędzie.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.