Co dalej z S6? Dlaczego wstrzymano budowę po stronie pomorskiej?

Czytaj dalej
Fot. ANATOL CHOMICZ
Marzena Sutryk

Co dalej z S6? Dlaczego wstrzymano budowę po stronie pomorskiej?

Marzena Sutryk

Rozmowa z wiceministrem Jerzym Szmitem z resortu infrastruktury

Panie ministrze, co z budową drogi ekspresowej S6 po stronie pomorskiej? Docierają do nas niepokojące sygnały, że przyszłość tej inwestycji jest pod dużym znakiem zapytania. Nasza bliźniacza gazeta w Słupsku - Głos Pomorza - cytowała już Pana wypowiedź, z której wynika, że konieczne jest przewartościowanie priorytetów na tzw. mapie drogowej. Mówił Pan też, że ważniejszy jest m.in. dostęp do portu w Gdyni.

Musimy to wszystko dokładnie przeanalizować. Decyzji jeszcze nie ma, co dalej, ale to prawda, bardzo ważny jest przede wszystkim dostęp do portu w Gdyni.

Politycy z Platformy Obywatelskiej z naszego regionu - poseł Stanisław Gawłowski z Koszalina i poseł Zbigniew Konwiński ze Słupska, zwracają uwagę na to, że już rok temu pierwszy etap przetargu na S6 po tzw. stronie słupskiej został rozstrzygnięty. Mówią też, że minął rok i nic się od tamtego czasu nie wydarzyło. Dlaczego czekamy? Co się dzieje?

Dobrze, że odwołuje się pani do poprzedników. Poprzedni rząd zostawił nam program drogowy ze znacznie większym planem wydatków niż było na to pieniędzy w budżecie - o tym mówiliśmy wiele razy. Wiele inwestycji wrzucono w ostatniej chwili, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Dlatego musimy to wszystko bardzo dokładnie przemyśleć. Musimy bowiem stworzyć spójną mapę inwestycji drogowych dla całej Polski. I to nie jest tak, że wstrzymaliśmy realizacje inwestycji drogowych. Dziś jestem po podpisaniu kolejnej umowy w sprawie kontynuacji S7, która też jest ważna dla Pomorza. Wcześniej była decyzja w sprawie S3, która prowadzi z Pomorza na południe.

Do końca roku będą rozstrzygane konkursy dotyczące Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Koszalin jest bardzo bliski uzyskania dofinansowania drogi przebiegającej przez miasto…

Mówi Pan o drodze krajowej nr 11 - o odcinku i dofinansowaniu, o które walczy od jakiegoś czasu koszaliński samorząd?

Tak. Jest szansa, że będzie to dofinansowanie. Do końca roku będzie decyzja w tej sprawie.

A w takim razie, skoro sam Pan wywołał temat - co z budową drogi ekspresowej S11? Jest szansa na budowę ekspresowego odcinka Koszalin - Bobolice? Bobolice - Szczecinek? I dalej?

Ta inwestycja wciąż jest rozważana. Zdajemy sobie sprawę z istoty tego połączenia. Jednakże z tych odcinków najbardziej prawdopodobny do realizacji w pierwszej kolejności jest ten odcinek, o którym wspomniała pani na początku, czyli od Koszalina do Bobolic.

Wracając do S6. Posłowie opozycji wskazują, że skoro przetargi zostały uruchomione, to oznacza, że było zapewnione finansowanie na te konkretne inwestycje.

W sprawie dalszej realizacji S6 - ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Przy podejmowaniu tak ważnych decyzji, które skutkują inwestycjami o wartości kilku miliardów złotych, przy tak ogromnych nakładach, naprawdę trzeba to wszystko dokładnie przemyśleć, na spokojnie. Z różnych analiz wynika, że są miejsca, które powinny być wcześniej realizowane, ale to nie oznacza, że S6 zostanie skreślona.

A te przetargi, o których wspomniałam, nie są dla was wiążące?

To był etap zaproszenia do udziału w przetargu. Ale jak mówię - nikt nie skreśla S6. Ta droga jest bardzo ważna i ja nie mówię, że jej nie będzie. Dziś jednak nie wiem, kiedy będzie realizowana w tej części, o którą pani pyta (mowa o odcinku od Sianowa w kierunku Gdańska, czyli o tzw. części pomorskiej S6 - dop. red.).

Do końca roku będzie decyzja w tej sprawie?

Będziemy się starali, żeby ta decyzja do końca roku była.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.