Ciepła zima i korzystne położenie nie zwalnia nas z walki o czystsze powietrze. "Zefirek" przegoni smog z naszego regionu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Oskar Masternak

Ciepła zima i korzystne położenie nie zwalnia nas z walki o czystsze powietrze. "Zefirek" przegoni smog z naszego regionu

Oskar Masternak

Docelowo pożegnamy ponad 2000 kopciuchów! Rusza pilotażowy program antysmogowy na Pomorzu Zachodnim. Mieszkańcy zachodniopomorskich gmin w łatwy sposób będą mogli starać się o granty na wymianę starych źródeł ciepła oraz na termomodernizację. Co ważne, w pilotażu nie obowiązują kryteria dochodowe. Jako pierwsza do programu przystępuje Gmina Miasto Szczecin. Działamy! Zielone światło.

Możliwość wprowadzenia pilotażowego programu antysmogowego ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 to wynik pozytywnie zakończonych w lipcu 2018 r. negocjacji z Komisją Europejską. Wcześniej takiej możliwości nie było.

- Na Zachodniopomorski Program Antysmogowy czekaliśmy bardzo długo. Przypomnę, że poprzedni rząd PO-PSL rozpoczął realizację programu KAWKA, który miał likwidować smog z naszych miast. Dzięki niemu w Szczecinie, Szczecinku i Koszalinie udało się zlikwidować ponad 2000 źródeł niskiej emisji, a więc tzw. kopciuchów. Niestety program ten, wraz ze zmianą rządu, został zamknięty. Przez długi czas zabiegałem, by taki program powstał w oparciu o środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, nie spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem. W związku z tym zdecydowaliśmy się na realizację własnego programu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wymagało to renegocjacji z Komisją Europejską. Dziś po rozstrzygnięciu konkursu możemy powiedzieć, że kolejnych 2000 źródeł niskiej emisji zostanie zlikwidowanych - wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Oskar Masternak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.