Joanna Pluta

Ciekawy początek kultury

Dr Misio to grupa pod wodzą Arkadiusza Jakubika - aktora znanego przede wszystkim ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojciecha Smarzowskiego. Fot. Materiały MCK Dr Misio to grupa pod wodzą Arkadiusza Jakubika - aktora znanego przede wszystkim ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojciecha Smarzowskiego.
Joanna Pluta

W najbliższych dniach i tygodniach bydgoszczanie nie będą się nudzić w mieście. Styczeń zapowiada się bardzo interesująco, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne.

Ci wszyscy, którzy mają dość siedzenia w domu, jedzenia i świętowania, będą mieli okazję ruszyć na miasto.

Dziś w kinie Orzeł czekają nas dwie premiery. Pierwsza z nich to „Stare grzechy mają długie cienie” w reż. Alberto Rodrigueza. To hiszpańska odpowiedź na „Detektywa”. Zdobywca europejskiej nagrody filmowej i kilku „hiszpańskich Oscarów” - nagród Goya. Hiszpania, rok 1980 - dwaj detektywi, Juan i Pedro, łączą siły w celu zbadania sprawy brutalnych morderstw młodych dziewczyn.

Druga to polskie „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, które zbierają jak na razie świetne recenzje.

Bierz dziecko i idź na dyskotekę

9 stycznia natomiast, czyli w najbliższą sobotę, rodzice z dziećmi nie powinni mieć nic w planach. Nic, oprócz wybrania się do MCK na kolejną edycję Baby Disco, czyli dyskoteki dla całych rodzin. Tym, co ją wyróżnia spośród innych „spotkań tanecznych dla dzieci” to fakt, że z głośników nie słychać dziecięcych piosenek, tylko te, przy których mają ochotę bawić się dorośli. A dzieci chętnie im wtórują. Zapraszamy na godz. 12.30. Zagrają DJ Matka i DJ Niania. Wstęp - 5 zł za dziecko. O to, by dzieciaki świetnie się bawiły zadba grupa animatorów Funimki.

Dzień później oczywiście czeka nas kolejny już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sporo będzie się działo na Starym Rynku, ale także w MCK, gdzie będzie można między innymi spotkać muzyków z grupy Cynamony, która zaprezentuje szlagiery z repertuaru Kapeli Czerniakowskiej. Ci, którzy zechcą będą się też mogli zbadać w punkcie przygotowanym przez studentów IFMSA Poland.

To będzie jazz z najwyższej półki

Również 10 stycznia warto się wybrać do pałacu w Ostromecku. Tam o godz. 16 rozpocznie się koncert duetu Skolias/ Dutkiewicz. Jorgos Skolias to najoryginalniejszy wokalista jazzowy w Polsce, o barwie głosu przypominającej takich czarnoskórych solistów, jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles. Znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Artur Dutkiewicz z kolei to jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych w Polsce. Grał z takimi muzykami, jak Tomasz Szukalski, Tadeusz Nalepa i Urszula Dudziak. Wstęp na koncert kosztuje 10 zł. Na pewno warto!

11 stycznia o godz. 17 w kawiarni Szpulka w MCK z publicznością spotka się Jolanta Niwińska, propagatorka ruchu Bookcrossing, która ostatnio realizuje się jako podróżniczka. Opowie o tym, jak z plecakiem pełnym książek przemierzyła już Papuę -Nową Gwineę i Indonezję. Wstęp wolny.

14 stycznia o godz. 17 zaplanowano na barce Lemara kolejne spotkanie z cyklu Koło Gospodyń Miejskich. Na najbliższych zajęciach będzie można przygotować biżuterię pod okiem Justyny Żywieckiej. Wstęp będzie kosztował 20 zł. Zapisy pod adresem [email protected].

Bardzo ciekawy koncert czeka nas 16 stycznia o godz. 20 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Pojawi się tam grupa Dr Misio pod wodzą Arka Jakubika - aktora, scenarzysty, reżysera, znanego głównie ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”). Dr Misio gra ostrego rock’n’rolla. „Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i niestroniących od wspólnej, rytualnej zabawy” czytamy w opisie. Kto chce się przekonać, czy to prawda powinien pojawić się na koncercie. Bilety 25/35 zł.

Również 16 stycznia, ale o godz. 19 w Teatrze Polskim rozpocznie się najnowszy spektakl, czyli „Grona gniewu” w reżyserii Pawła Wodzińskiego. Zapraszamy!

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.