Chodniki są dla pieszych, nie dla samochodów!

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Marek Weckwerth

Chodniki są dla pieszych, nie dla samochodów!

Marek Weckwerth

Taki postulat wysuwają stowarzyszenia i ruchy miejskie, przekonują do tego, by w Polsce całkowicie zakazać parkowania aut na chodnikach.

Projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewidującym taki zakaz i odpowiednie sankcje zajmą się komisje sejmowe. Warszawskie stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze” oraz koalicja „Ruchy Miejskie” - autorzy petycji - uważają, że chodniki są dla pieszych, a nie dla samochodów.

Przypominają też, że prawo umożliwiające takie parkowanie ma komunistyczny rodowód, bo zostało wprowadzone w lutym 1983 roku, czyli jeszcze i w stanie wojennym.

W samej Bydgoszczy jest 700 samochodów na 1000 mieszkańców, a dla porównania w Berlinie jest tylko 350. Autorzy petycji uważają, że chodniki są dla pieszych, a nie dla samochodów.

Czytaj więcej o nowelizacji Prawa o ruchu drogowym w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.