Centrum Słowian i Wikingów. Lepsze czasy wolińskiego skansenu

Czytaj dalej
Paweł Ukraiński

Centrum Słowian i Wikingów. Lepsze czasy wolińskiego skansenu

Paweł Ukraiński

Zapowiadają się jeszcze lepsze czasy dla tego wolińskiego skansenu. Zapewniono sfinansowanie jego rozbudowy. Dzięki temu będzie mogło działać już nie tylko w sezonie letnim lecz cały rok

Województwo zachodniopomorskie dofinansuje budowę 11 nowych obiektów na terenie Skansenu Słowian i Wikingów w Wolinie.

W piątek 21 kwietnia, czyli przed tygodniem, w wolińskim Centrum, w obecności Olgierda Geblewicza - marszałka województwa, Jarosława Rzepy - wicemarszałka oraz Eugeniusza Jasiewicza - burmistrza Wolina odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej finansowania rozbudowy tego Centrum.

Inicjatywa, która przywraca klimat miastu

- Cieszę się że ta umowa dochodzi do skutku - zapewnił, podczas piątkowej uroczystości, marszałek Ogierd Geble-wicz. - Jej podpisanie przyczyni się do dalszej ekspansji Centrum Słowian i Wikingów. Przykład wolińskiej inicjatywy pokazuje, jak można wykorzystać historię miejsca, żeby zbudować coś unikalnego, produkt turystyczny i fantastyczną imprezę, która służy przywracaniu klimatu temu miastu. Cieszy to bardzo nie tylko lokalne, ale też wojewódzkie władze. Głęboko wierzę, że te pieniądze które przeznaczymy pozwolą na jeszcze śmielsze prowadzenie działalności. Dla nas ta inwestycja nie jest zaskoczeniem. Postanowiliśmy poświęcić specjalną linię finansową tego typu inwestycjom, ponieważ przyczyniają się one do rozwoju historycznego i turystycznego naszego regionu.

Centrum jest już gotowe do rozbudowy

Projekt rozbudowy obejmuje powstanie 11 obiektów oraz infrastruktury towarzyszącej. Będzie to budynek wystawienni-czo-edukacyjny wraz z wiatą o powierzchni zabudowy 600 metrów kwadratowych. Ale też, między innymi: chata zielarzy i medyków, chata snycerza i tokarza, warsztat introligatorski oraz warsztat produkcji łuków.

Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta rozpocznie realizację projektu już w czerwcu br. Jego zakończenie przewidziano na koniec 2018 roku. Prace wyceniono na prawie 4 miliony złotych. Unijne wsparcie wyniesie ponad 2,1 miliona złotych.

- Działamy od wielu lat i przez ten okres zrobiliśmy bardzo wiele dzięki wsparciu województwa - zapewnił Wojciech Celiński szef Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. - Wykonaliśmy port, umocnienia. Teraz wejdziemy w drugi etap rozbudowy Centrum Słowian i Wikingów. Będzie to 11 nowych obiektów. Istotne jest zwłaszcza to, że obiekty pozwolą nam funkcjonować przez cały rok.

Wioska wikingów w Wolinie łączy funkcję skansenu z funkcją edukacyjną. Odwiedzający ją turyści mogą wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła, posłuchać muzyki historycznej czy spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.

To właśnie w tym Centrum od lat odbywa się bardzo popularny Festiwal Słowian i Wikingów, na który przybywa ponad dwa tysiące uczestników z niemal 30 krajów świata.

W cieniu konferencji

- Bardzo się cieszę, że to podpisanie jest dziś, ponieważ wczoraj rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Jomsborg z udziałem naukowców z siedmiu krajów świata - podkreślił Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. - Ona jest bardzo dobrym uzupełnieniem dzisiejszego wydarzenia. Wczoraj otwierając konferencję powiedziałem, że życzę sobie, aby tak jak kiedyś Wolin był jednym z najważniejszym ośrodków w Europie, tak teraz chciałbym czynić starania, abyśmy byli jednym z najważniejszych ośrodków. To przedsięwzięcie stanowi kompleksową ofertę dla naszej gminy. Chciałbym podziękować, że samorząd województwa otacza stowarzyszenie i gminę Wolin taką opieką. Do rozwoju potrzeba pięknych kobiet i pieniędzy.

Paweł Ukraiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.