Cenami jesteśmy w Europie Zachodniej, pensjami we Wschodniej

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Alicja Zboińska

Cenami jesteśmy w Europie Zachodniej, pensjami we Wschodniej

Alicja Zboińska

Jajka w Niemczech kosztują niewiele więcej niż w Polsce, a żółty ser jest nawet tańszy. Pensje są za to niemal trzy razy wyższe. Okazuje się, że w bogatszej Europie jesteśmy tylko jedną nogą...

Zaczęło się od masła. Potem były jabłka. Po nich przyszła kolej na pieczywo. W październiku do spożywczej galopady cenowej dołączyły jajka, by szturmem zająć pierwsze miejsce w kategorii najszybciej drożejących produktów. Efekt: drogo będzie nie tylko w Boże Narodzenie. A sytuacji na pewno nie poprawia fakt, że choć cenami jedzenia dorównujemy już bogatszym krajom z zachodniej części Europy, to wysokością naszych pensji i emerytur znacznie bliżej nam do części wschodniej. I choć Główny Urząd Statystyczny przyniósł ostatnio dobrą nowinę: w ciągu roku pensje wzrosły o 7,4 proc., to wiele artykułów spożywczych zdrożało jeszcze bardziej.

Sprawdź, ile wydają na konkretne produkty Polacy w porównaniu do Europejczyków. Ile wydaje na rachunki pan Kowalski, a ile Herr Schmidt? 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.