Bydgoski NFZ w miniony piątek, po interwencji „Expressu Bydgoskiego” rozpoczął kontrolę przychodni

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Bydgoski NFZ w miniony piątek, po interwencji „Expressu Bydgoskiego” rozpoczął kontrolę przychodni

Hanna Walenczykowska

Wielu bydgoszczan nie wiedziało o tym, że zostali przekazani przez niektóre przychodnie do centrum zdrowia na ul. Czerkaskiej. Teraz są zdezorientowani.

Pod dłuższej przerwie (ogłoszono jej upadłość), na mocy porozumienia podpisanego w sierpniu, 2 września przychodnia na osiedlu Leśnym znowu zaczęła przyjmować pacjentów.

Obowiązkowy powrót?

Jednak wielu z nich wybrało sobie innego lekarza rodzinnego. Obecnie okazuje się, że mają problemy.

- Po kilkudziesięciu latach w przychodni na Czerkaskiej, po jej kłopotach byłem zmuszony szukać innego lekarza rodzinnego. Wybrałem przychodnię przy szpitalu wojskowym - opowiada pan Edmund, 87-letni mieszkaniec Osiedla Leśnego. - W zeszłym tygodniu, z silnym bólem pleców zgłosiłem się tam do lekarki. Udzieliła mi pomocy, ale jednocześnie poinformowała, że ja, podobnie jak bardzo duża grupa pacjentów, zostałem z powrotem przepisany do „Leśnej”, na co przychodnia wojskowa wniosła już zażalenie do NFZ. Zaproponowano mi, że jeśli chcę zostać, muszę jeszcze raz wypełnić deklarację... Nie podpisywałem żadnego oświadczenia o woli powrotu na Czerkaską! Dlaczego ktoś decyduje za mnie, nie jestem przedmiotem, żeby mnie tak przenosić. W piątek, by nie zostać bez lekarza rodzinnego, znów się zapisałem się do przychodni na Czerkaską.

NFZ kontroluje

O wyjaśnienie i sprawdzenie, czy przychodnia bez zgody dawnych pacjentów, przejęła ich poprosiliśmy bydgoski oddział NFZ.
- Kilka bydgoskich przychodni POZ, między innymi Osielsko, NZOZ Bartodzieje i przychodnia Wilczaki przekazały do K-P OW NFZ informację, iż pacjenci, którzy są byłymi pacjentami przychodni Leśna w Bydgoszczy, a którzy w lipcu złożyli deklaracje wyboru do innych placówek – w miesiącu wrześniu zostali wykazani jako pacjenci Centrum Zdrowia Leśna Bydgoszcz – mimo, iż nie wrócili do tej placówki – informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Podobne sygnały zgłaszają nam również pacjenci. W związku z powyższym bydgoski oddział NFZ natychmiast podjął działania wyjaśniające i dzisiaj (11 października) rozpoczął w Centrum Zdrowia Leśna kontrolę, której celem jest również weryfikacja deklaracji pacjentów. O wynikach podjętych działań poinformujemy Państwa niezwłocznie po ich zakończeniu.

Przypominamy

Pod koniec czerwca na drzwiach wejściowych przychodni pojawiła się kartka, że NZOZ„Leśna” została zamknięta. I że 5 lipca, w drodze przetargu, zostanie wyłoniony nowy użytkownik budynku. Przychodnia miała ogromne zaległości w opłacaniu czynszu. Bydgoski NFZ podpisał umowę i wznowiono przyjmowanie pacjentów. Do tematu wrócimy.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.