Bydgoski Budżet Obywatelski - czy projekt Myślęcinka jest naprawdę obywatelski?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Bydgoski Budżet Obywatelski - czy projekt Myślęcinka jest naprawdę obywatelski?

Sławomir Bobbe

Czy projekt zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przez miejską spółkę jest jeszcze obywatelski? Pytamy LPKiW o uczestnictwo w głosowaniu nad BBO.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Wśród kilkuset projektów na które można głosować w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (przypomnijmy, głosowanie trwa do 30 grudnia) jest również ten zakładający remont ścieżek w ogrodzie botanicznym od wejścia przy ul. Jeździeckiej. Piesze trakty w botaniku faktycznie wołają o remont, niektórzy jednak pytają czy musi odbywać się to w ramach BBO, gdzie miejska spółka rywalizuje o poparcie mieszkańców z projektami obywatelskimi. Tym bardziej, że zachęty do głosowania pojawiają się nie tylko na popularnym FP LPKiW w Myślęcinku, ale również w płatnej kampanii promocyjnej. Kto za nią płaci?

- Projekt rewitalizacji ścieżek w ogrodzie botanicznym został zgłoszony przeze mnie, nie przez LPKiW - zastrzega Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW w Myślęcinku. - Kampania promocyjna na Facebooku opłacana jest z moich prywatnych pieniędzy. Informacja z zachętą do głosowania na parkowe projekty pojawia się też na naszym FP w mediach społecznościowych. Każdy projekt w BBO jest promowany na naszym FP. Mój pomysł znalazł się w kategorii „ponadosiedlowej”, projekt dotyczący budowy ścieżki do punktu widokowego od ulicy Konnej znajduje się w kategorii osiedlowej, oba więc ze sobą nie rywalizują. Jeśli komuś przeszkadza to, że bierzemy udział w BBO może po prostu zagłosować na inne przedsięwzięcia - podkreśla rzecznik.

Proponowana inwestycja ma na celu rewitalizację fragmentu głównych ciągów pieszych botanika, które są w najgorszym stanie technicznym. Projekt zakłada remont ścieżek od wejścia przy ulicy Jeździeckiej: po prawej stronie do zaplecza gospodarczego LPKiW (tam nowa ścieżka połączy się z wcześniej odnowioną), po lewej stronie wzdłuż stawów (i też połączyć się ma z wcześniej odnowioną). Łącznie zaplanowano wyremontowanie 5399m2 ścieżek pieszych kosztem 1 mln 300 tysięcy złotych.

W puli do głosowania jest kilka projektów związanych z Myślęcinkiem. Obok wspomnianej ścieżki do punktu widokowego w Myślęcinku (w okresie zimowym jej ukształtowanie powinno uniemożliwiać zjazdy na sankach) jest także budowa trzech boisk do popularnej na całym świecie gry w Boule. Jest to nieprzemęczająca forma sportowa aktywizująca osoby w każdym wieku - w tym emerytów.

Z kolei w gronie małych projektów społecznych pojawiła się inicjatywa Rodzinnego Ogrodu Działkowego Podgórze, które złożyło wniosek dotyczący krzewienia ekologii i sportu wśród młodych działkowców. Mają w tym pomóc zawody sportowe, zajęcia ruchowe i koncert dla wszystkich grup wiekowych na terenie ROD.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.