Buntownik i oszust patronem szczecińskiej ulicy, czyli pamiątka po minionej epoce

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Marek Jaszczyński

Buntownik i oszust patronem szczecińskiej ulicy, czyli pamiątka po minionej epoce

Marek Jaszczyński

Radni poprzedniej kadencji Rady Miasta Szczecin zdekomunizowali szczecińskie ulice, ale nadal w gronie patronów tych ulic jest osoba, która nie powinna być wśród zasłużonych. Aleksander Kostka-Napierski jest patronem ulicy na osiedlu Słonecznym. Dlaczego został patronem w okresie PRL? Władza potrzebowała bohaterów z historii Polski. W tym przypadku z XVII wieku.

Aleksander Kostka-Napierski (1617-1651) podawał się za szlachcica i nieślubnego syna króla Polski, Władysława IV Wazy. Posługiwał się również fałszywymi rozkazami królewskimi. Tyle jeszcze można wybaczyć. To, co zrobił później, z dzisiejszej perspektywy wydaje się mocno szkodliwe dla Polski.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.