Józef Lonczak

Bon turystyczny. Kto dostanie i na co? Odpowiadamy na dziesięć najważniejszych pytań

Bon turystyczny. Kto dostanie i na co? Odpowiadamy na dziesięć najważniejszych pytań Fot. Karolina Misztal
Józef Lonczak

Jeszcze w te wakacje rodziny będą mogły opłacić bonem turystycznym nocleg w pensjonacie czy wyjazd na kolonie. Kto otrzyma bon? Co trzeba zrobić, aby dostać świadczenie? Jak będzie można je wykorzystać? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Tak turystom, jak i firmom świadczącym usługi związane z turystyką.

Bon turystyczny w końcu stał się faktem. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą Polski Bon Turystyczny, dwa dni później podpisał ją prezydent, tydzień temu została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na dodatkowe pieniądze na wakacje czekali wszyscy, a dostaną tylko rodziny z dziećmi. Jak i kiedy będzie można bon otrzymać, co nim opłacić, a czego nie? Krok po kroku podpowiadamy, kto, kiedy i jak może skorzystać z dodatkowego wsparcia. Oto 10 rzeczy, które powinni wiedzieć turyści i firmy świadczące usługi związane z turystyką.

Kto i w jakiej kwocie może dostać bon turystyczny?

Bon przysługuje rodzinom z dziećmi oraz z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością, bez względu na osiągane dochody. Opiekunowie dostaną go na każde dziecko do 18. roku życia, na które pobierają świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus) lub dodatek wychowawczy w tej wysokości. Ze wsparcia skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci. Na każde dziecko przysługuje 500 zł. Rodzice, którzy decyzją sądu sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, dostaną dwa bony - po 250 zł dla każdego. Na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności częściowej albo całkowitej niezdolności do pracy, stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji rodzice otrzymają 1 000 zł.

Jak dostać bon turystyczny?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z bonu, muszą zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku składania wniosku o 500 plus. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy niektórych systemów bankowości internetowej. Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna dla podmiotów turystycznych. Bon zostanie aktywowany automatycznie po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych (dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu) w postaci kodu elektronicznego. Otrzymamy go w formie SMS-a na telefon lub na maila. Jeśli otrzymujemy świadczenie 500 plus, nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku.

Kiedy będzie można wygenerować bon?

W sobotę, 25 lipca uruchomiona ma zostać platforma internetowa ZUS, na której będą mogli rejestrować się przedsiębiorcy, a od 31 lipca - rejestracja dla rodziców - poinformował wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy. Wszystko wskazuje, że od 1 sierpnia turyści będą mogli korzystać już z bonu.

Gdzie i na co wydać bon turystyczny

Bonem będzie można opłacić pobyt w hotelu lub innym ośrodku noclegowym albo udział w imprezie turystycznej, jak kolonie, obóz harcerski lub sportowy. Bon obowiązuje tylko w kraju. Voucherem nie zapłacimy za wypożyczenie roweru czy kajaku, wejście na basen czy za gofra na nadmorskiej promenadzie. Chyba że wyślemy latorośl na zorganizowany obóz kajakowy, który będzie miał w programie wycieczkę na basen lub przejażdżkę rowerową. Listę podmiotów uprawnionych do przyjmowania tej formy płatności opublikuje na swojej stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna na przełomie lipca i sierpnia.

Jak dokonać płatności bonem?

Wygenerowany bon, czyli unikalny, 16-cyfrowy numer, trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu, a następnie potwierdzić go jednorazowym kodem autoryzacyjnym otrzymanym SMS-em.

Czy bon trzeba wykorzystać za jednym razem

Nie, za pomocą bonu będzie można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Rodzic w swoim profilu będzie mógł sprawdzić, ile pieniędzy zostało na jego koncie. Bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku.

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie?

Nie, bonem możemy płacić tylko za usługi realizowane na rzecz dziecka, na które go przyznano. Nie można ich także wymienić na gotówkę ani sfinansować nim „wakacji pod gruszą”, czyli wakacji we własnym zakresie.

Czy bon turystyczny będzie papierowy czy tylko elektroniczny?

Bon będzie dokumentem elektronicznym, a jego obsługa będzie realizowana w systemie teleinformatycznym, za który odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie otrzymamy żadnego papierowego potwierdzenia.

Kiedy podmioty uprawnione do przyjmowania bonów mogą się rejestrować?

Firmy i organizacje pożytku publicznego, które będą chciały przyjmować płatności za pomocą bonu, muszą zarejestrować się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Termin, od którego będzie możliwa rejestracja, zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. Aktualnie data ta nie jest jeszcze znana. Później listę zarejestrowanych podmiotów ZUS przekaże do Polskiej Organizacji Turystycznej, która ją opublikuje na swojej stronie. Co jednak ważne, do przyjmowania płatności bonem będą uprawnieni tylko przedsiębiorcy i organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie, tj. właściciele pensjonatów, hoteli, gospodarstw agroturystycznych etc. lub organizują imprezy turystyczne.

Jak będzie rozliczany bon? Informacja dla przedsiębiorców

Na PUE ZUS dostępne będą specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych, a potem zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Pieniądze za przyjęcie bonu będzie wypłacał przedsiębiorcom i organizacjom Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W terminie do 14 dni od dnia przyjęcia płatności bonem. Wykorzystanie bonów będzie widoczne w systemie PUE ZUS.

Zarejestrowanie przedsiębiorcy turystycznego w systemie oznacza umieszczenie go na liście, którą POT udostępnia na swojej stronie internetowej. I oznacza zobowiązanie do zamieszczenia informacji o możliwości dokonywania płatności za pomocą bonu za usługi hotelarskie.

Czy bon poprawi sytuację branży turystycznej?

- Pomoże firmom turystycznym przeżyć trudny okres, dofinansowanie jest też wsparciem dla rodziców, zwłaszcza dla tych, którzy przez koronawirusa stracili pracę lub część zarobków

- uważa Jakub Wałachowski, właściciel Biura Podróży Dzikie Bieszczady w Nowosiółkach.

Rodzimi przedsiębiorcy chętnie zgłoszą się na listę podmiotów realizujących bon.

- Chcemy przystąpić do rozliczania świadczonych przez nas usług w ramach bonu turystycznego. Rozliczeniu mogą podlegać m.in. nasze świadczenia dla dzieci i młodzieży jak: zakwaterowanie połączone z wyżywieniem, zajęcia edukacyjne i rekreacyjne realizowane na terenie gospodarstwa - deklaruje Antoni Bosek, właściciel ośrodka jeździeckiego Boska Dolina w Dylągówce.

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.