Mariusz Parkitny

Biznesmeni od zniżek jednak idą pod sąd

Biznesmeni od zniżek jednak idą pod sąd
Mariusz Parkitny

Przykurzona już nieco sprawa korupcji znanych szczecinian wchodzi w nową fazę. Prokuraturze śledztwo zajęło cztery lata

Nie wiadomo, czy tak samo długo poczekamy na wyroki. Sprawa bowiem jest podzielona na kilka wątków i żaden jeszcze nie ruszył przed sądem. Możliwe, że wszystkie zostaną połączone w jeden proces. Jako ostatni do sądu trafił wątek przedsiębiorców na czele ze znanym restauratorem Pawłem Golemą. Są oskarżeni o korumpowanie urzędników. Chodzi o czas między 29 listopada 2010 r. a 10 października 2012 r. Biznesmeni mieli wręczać łapówki, w tym rabaty w restauracjach i na biżuterię czy wejściówki do strefy kibica podczas piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce 2012 roku.

W zamian za to urzędnicy mieli m.in.: ujawniać informacje objęte tajemnicą skarbową dotyczące terminów kontroli w lokalu przedsiębiorcy Tomasza R., wydawaniu przedsiębiorcy Krzysztofowi K. materiałów z prowadzonego przeciwko niemu w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie postępowania karnego-skarbowego. Wskazaniu mu zamierzeń inspektora UKS.

- Działania te miały na celu doprowadzenie do uniknięcia przez udzielających korzyści przedsiębiorców Krzysztofa K. i Tomasza R. odpowiedzialności karno-skarbowej - tłumaczyła prokuratura.

Oskarżeni urzędnicy mieli też sporządzać dokumenty do UKS w imieniu przedsiębiorcy Dominika G. i ujawniać mu plany organu skarbowego.

- Jak ustalono, celem tych działań było uniemożliwienie ustalenia w ramach prowadzonych wobec przedsiębiorców postępowań kontrolnych właściwych zobowiązań podatkowych kontrolowanych przedsiębiorców - napisano w akcie oskarżenia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że łapówkami wręczanymi urzędnikom był też sprzęt elektroniczny czy darmowy pobyt w nadmorskich apartamentach. W zamian urzędnicy mieli tworzyć nieprawdziwe protokoły przesłuchań podejrzanych i świadków w toku prowadzonych przez nich innych postępowań karno-skarbowych. Dwaj urzędnicy odpowiedzą też za dorabianie sobie świadczeniem usług księgowych.

Mariusz Parkitny

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.