Leszek Kalinowski

Bibliotekarzy podróże kulinarne

Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze Fot. Leszek Kalinowski Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
Leszek Kalinowski

Rozmowa z Marzeną Szafińską-Chadałą, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.

Kończy się Ogólnopolski Tydzień bibliotek. A w pedagogicznej czuć zapachy świata?

To już nasza tradycja, od ośmiu lat. Zastanawialiśmy się, co oprócz różnych imprez związanych z biblioteką, możemy jeszcze zrobić, by być bliżej czytelnika. Razem z Jolantą Stadnik, przewodniczącą koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, koleżankami i kolegami wymyśliliśmy spotkania kulinarne, inspirowane literaturą. Właśnie takie się odbywa (rozmowa przeprowadzona w sobotę - przyp. red.).

A zaczęło się od...

... oczywiście od bigosu z „Pana Tadeusza”. Nie zabrakło też chłodnika litewskiego i wielu innych potraw. Później były inspiracje literaturą Zafona, iberoamerykańską... Nasi Czytelnicy degustowali potrawy, przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy i przyznawali punkty. Sponsorem nagród był artysta malarz Adam Bagiński, którego i obecnie gościmy. Od ubiegłego roku zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej. Spotkania mają więc charakter biesiady. I cieszą się popularnością.

W tym roku na stołach pojawiły się potrawy, inspirowane przede wszystkim podróżami?

My bardzo lubimy podróże, i te po Polsce, i po świecie. Wybierając miejsca, które chcemy odwiedzić, też często kierujemy się literaturą. Stąd mamy wystawę, którą można oglądać do końca maja pt. „Bibliotekarz w podróży”. Można na niej zobaczyć wiele pamiątek, zdjęć przywiezionych z Indii, Japonii, Australii i innych miejsc.

Na przykład ten obraz, namalowany przez Aborygena?

Na tym obrazie jest krokodyl, symbolizujący właśnie podróże.

Wystawa, jak i kulinarna uczta, pokazują inną twarz bibliotekarzy.

Mamy wiele pasji i talentów, warto dzielić się nimi z naszymi Czytelnikami. Stoły uginają się od potraw, przygotowanych przez koleżanki i kolegów. Są dania obiadowe, przystawki, sałatki, napoje, ciasta i desery. Od razu można też dostać przepis. Uczestnicy biesiady otrzymują też kulinarne książki.

Pani przyniosła zupę gulaszową z mnóstwem przypraw, ale mnie zainteresował też napój.

To woda z cytryną i miętą, do której każdy może dodać sobie miodu z mniszka lekarskiego. Latem to doskonały napój orzeźwiający, a zimą możemy się rozgrzać dodając ten miodek do herbaty. Ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i odtruwające.

Żeby zrobić ten miodek...

... musiałam zebrać 300 kwiatów mniszka, podobnej wielkości i gotować je na wolnym ogniu (pół litra wody). Następnie przecedzić i odstawić do wystygnięcia. Potem dodać pół kilograma cukru i znów zagotować, aż zrobi się odpowiednia konsystencja.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.