Grażyna Ostropolska

Białe Błota. Odsłaniamy dydaktyczne bagienko

Tę ciężarówkę, wysypującą ziemię na śródleśną łąkę sfotografowaliśmy tydzień temu Fot. Grażyna Ostropolska Tę ciężarówkę, wysypującą ziemię na śródleśną łąkę sfotografowaliśmy tydzień temu
Grażyna Ostropolska

Ciężarówki suną „Leśną ścieżką dydaktyczną Białe Błota”, zwalają tony ziemi na teren oznaczony tablicą: „Śródleśna łąka”. To pokazuje, jak szlachetna idea lekcji na żywo, mających uczulić dzieci i młodzież szkolną na ochronę przyrody, wniwecz się obraca, a nauka... idzie w las.

Nic nie możemy zrobić, bo ta bagnista łąka, jedyna na liczącej 5 km leśnej ścieżce dydaktycznej, nie należy do Lasów Państwowych. Gmina sprzedała ją prywatnej osobie, a ta szykuje na łące śródleśne osiedle.

Zaczęto budować dom, zasypano oczko wodne, podzielono teren na kilkadziesiąt działek i wciąż nawozi się tu setki ton ziemi, zapewne z okolicznych budów - słyszymy od leśników. Nie czują się komfortowo, prowadząc tędy grupy uczniów. Niedawno przewodnik zatrzymywał się przy tablicy z napisem „Śródleśna łąka”, pokazywał dzieciom bagnisty teren i mówił o jego nieocenionej wartości dla ekosystemu.

- Chyba zdejmiemy tablicę i nie będzie już na ścieżce przystanku: „Śródleśna łąka” - boleją leśnicy.

Teoria jedno, praktyka drugie.

Pokazywał przechodzący przez łąkę ciek wodny, dopływ Strugi Młyńskiej, gdzie leśne zwierzęta korzystają z wodopoju. Tłumaczył, że tędy przebiega korytarz migracji zwierzyny w pociętym nowymi drogami S-5 i S-10 nadleśnictwie. Wyjaśniał, że śródleśna łąka, bogata w trawy i rośliny kwiatowe, to ostoja dla dzikiego ptactwa i zwierzyny. Jelenie i sarny znajdują tu pokarm bogaty w azot, którego niedobór ogranicza przeżycie młodych osobników,

w dalszej części artykułu...

 • Jak to się stało, że pani P. sprzedano leśny teren
 • Czy sprawą zajmie się prokuratura?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grażyna Ostropolska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.