Bezrobocie w Łódzkiem najniższe od 25 lat. Maleje we wszystkich powiatach [RAPORT, INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Alicja Zboińska

Bezrobocie w Łódzkiem najniższe od 25 lat. Maleje we wszystkich powiatach [RAPORT, INFOGRAFIKA]

Alicja Zboińska

We wrześniu stopa bezrobocia w Polsce spadła do 8,3 proc. To najniższy wynik od 25 lat. W woj. łódzkim było to 8,7 proc.

We wrześniu bezrobocie w woj. łódzkim wyniosło 8,7 proc. W ciągu 12 miesięcy spadło z 10,3 proc.

Tradycyjnie w naszym województwie w najlepszej sytuacji są mieszkańcy powiatu skierniewickiego. Stopa bezrobocia we wrześniu tego roku wyniosła tu 5,2 proc., co w praktyce oznacza, że każdy może znaleźć pracę. W samych Skierniewicach (powiat miejski), bezrobocie jest wyższe - 7,6 proc. Niskie bezrobocie utrzymuje się w pow. rawskim i wieruszowskim z wynikami odpowiednio 5,7 oraz 5,9 proc.

Spadek bezrobocia to przede wszystkim efekt rosnącej gospodarki, ale swoją rolę odegrały tu także urzędy pracy.

- Mamy jeszcze pieniądze na aktywizację zawodową osób bezrobotnych - mówi Dorota Zdziechowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej. - Można z nich sfinansować staże, prace interwencyjne, udzielamy także dofinansowania na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Nowe firmy ciągle powstają.


Create bar charts

Z obserwacji pracowników i dyrekcji pośredniaka w Rawie Mazowieckiej wynika, że najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni, pakowacze, a także kierowcy z prawem jazdy C oraz C+E i D. O takich pracowników jest wyjątkowo trudno. W rejestrach urzędu pracy z Rawy widnieją natomiast osoby, które mają wykształcenie podstawowe, zawodowe, gimnazjalne i nie posiadają żadnych kwalifikacji.

Spadek bezrobocia sprawia, że zaczynają rosnąć pensje. Pracodawcy, którzy do tej pory znajdowali chętnych za najniższą krajową pensję, teraz muszą im zapłacić nawet 3 tys. zł brutto. Zmusił ich do tego brak chętnych.

Od lat najtrudniej o pracę w powiecie kutnowskim, gdzie bezrobocie wynosi obecnie 12,5 proc. Ale i tam osób bez pracy ubywa. Rok wcześniej stopa bezrobocia w pow. kutnowskim wynosiła 13,5 proc.

Spadki odnotowano zresztą we wszystkich powiatach.

Wielu bezrobotnych widnieje także w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Łasku, gdzie we wrześniu stopa bezrobocia wynosiła 11,6 proc. Dwucyfrowe bezrobocie występuje jeszcze w dwóch powiatach: zgierskim i brzezińskim. We wrześniu w powiecie zgierskim stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc., a w brzezińskim 10,4 proc.

W pozostałych regionach naszego województwa stopa bezrobocia jest jednocyfrowa, a w całym województwie wynosi 8,7 proc.

Specjaliści z agencji zatrudnienia Work Service zwracają uwagę na to, że bezrobocie ciągle maleje, ale coraz wolniej.

- Wyraźnie widać, że wraz z kończącym się sezonem wakacyjnym zaczęła wyhamowywać dynamika spadkowa - czytamy w raporcie Work Service’u. - Z jednej strony widzimy dobrą koniunkturę wśród pracodawców, którzy w pierwszym półroczu stworzyli ponad 351 tys. nowych miejsc pracy. Z drugiej strony, w tym samym czasie, 94 tys. ofert pozostało nieobsadzonych. To pokazuje, że rynek pracy wchodzi w ślepą uliczkę, bo zaczyna brakować dostępnych kandydatów, a firmy nie mogą wypełniać zapotrzebowania kadrowego.

Eksperci Work Service’u uważają, że w grudniu stopa bezrobocia wyniesie 8,7 proc.

Nieco inaczej ta sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę nie bezrobocie rejestrowane, ale BAEL, czyli z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Nazywane jest bezrobociem faktycznym i we wrześniu tego roku wyniosło niewiele ponad 5 proc.

Bezrobocie na terenie powiatu radomszczańskiego sukcesywnie spada – to najważniejszy wniosek z posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy, która obradowała w starostwie. [FILM]

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.