Bez zmian są tylko budynki

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Bez zmian są tylko budynki

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowe ławki, krzesła oraz przystosowane dla najmłodszych sanitariaty - to wszystko uczniowie zastaną w nowej SP nr 4 przy ul. Żwirki i Wigury, dawniejszym Gimnazjum nr 3. Zmiany będą też w dwóch pozostałych niegdyś samodzielnych gimnazjach.

W poniedziałek rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Miejską inaugurację z udziałem lokalnych władz zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 4, która powstała w miejsce wygaszanego Gimnazjum nr 3.

- Jest to jedyny przypadek, gdzie samodzielne gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową, w której będą funkcjonowały oddziały klas pierwszych i oddziały klas siódmych dwujęzycznych szkoły podstawowej oraz oddziały klas drugich i trzecich gimnazjum - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Cztery roczniki
Tu trzeba wyjaśnić, że zlikwidowane w ramach reformy ustroju szkolnego gimnazjum prowadziło klasy dwujęzyczne. Miastu zależało na tym, by zachować ten atrakcyjny dla młodzieży nie tylko z Torunia model kształcenia.
Dlatego wiosną w nowej SP 4 odbył się nabór nie tylko do klas pierwszych 8-letniej podstawówki, ale również do siódmych dwujęzycznych. Mogli w nim brać udział szóstoklasiści z całego Torunia. Tym sposobem pod jednym dachem uczyć się będą 7-latki, 13-latki oraz młodzież z drugich i trzecich klas gimnazjum.

- W SP nr 4 konieczne było przeprowadzenie prac remontowych polegających na stworzeniu warunków dla dzieci najmłodszych, których wcześniej tam nie było. To m.in. przebudowa sanitariatów dostosowanych dla małych dzieci. Również sale lekcyjne wymagały zakupu mebli i pomocy dydaktycznych dla najmłodszej grupy uczniów - dodaje Anna Kulbicka-Tondel.
Do „czwórki” przyjęto 32 uczniów, którzy chodzić będą do dwóch pierwszych klas. Obwód podstawówki obejmuje także rozbudowujące się osiedle JAR.

Na poziomie klas siódmych dwujęzycznych w SP nr 4 będą trzy oddziały z rozszerzonym angielskim, w każdym po 29 uczniów. Ze względu na małą liczbę chętnych nie udało się powołać klasy dwujęzycznej z francuskim.

Podzielone klasy
Przed reformą oprócz Gimnazjum nr 3 w Toruniu funkcjonowały jeszcze dwie inne samodzielne szkoły tego typu. To Gimnazjum nr 2 z ul. Pająkowskiego oraz Gimnazjum nr 21 z ul. Morcinka.
Pierwszą ze szkół przyłączono do sąsiedniej SP nr 2 z ul. Targowej.
- W tym przypadku organizacja kształcenia zasadniczo pozostanie bez zmian – oba budynki są połączone wewnętrznym przejściem. Wejście do obecnego budynku gimnazjum zostanie zamknięte - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Gimnazjum nr 21, które stało się częścią SP nr 7 z ul. Bema. Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego toczyła się dyskusja, jak zorganizować pracę placówki działającej w dwóch budynkach. Dyrekcja dała rodzicom możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Ustalono, że w budynku przy ul. Bema będą się mieściły klasy od pierwszej do czwartej oraz oddział przedszkolny. Natomiast w gmachu przy ul. Morcinka wiedzę zdobywać będą uczniowie klas od piątej do siódmej oraz młodzież z klas drugich i trzecich dotychczasowego Gimnazjum nr 21.
Rok szkolny, który rozpoczyna się dopiero 4 września stosunkowo szybko się skończy. Ostatni dzień szkoły to bowiem już 22 czerwca. Tak wynika z kalendarza opublikowanego przez MEN

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.