Benedykt XVI jest coraz słabszy. Wierni modlą się o zdrowie papieża emeryta

Czytaj dalej
Fot. L'Osservatore Romano/pool photo via AP/EAST NEWS
Kazimierz Sikorski

Benedykt XVI jest coraz słabszy. Wierni modlą się o zdrowie papieża emeryta

Kazimierz Sikorski

Opublikowane na Twitterze zdjęcia emerytowanego papieża zasmuciły wiernych na całym świecie. Wynika z nich, że stan zdrowia Benedykta XVI pogorszył się. Dlatego księża apelują do wiernych: On potrzebuje naszej modlitwy.

Stan zdrowia emerytowanego papieża pogorszył się gwałtownie, donoszą niektóre media, przypominając że Benedykt XVI ma 90 lat. Ma tracić wzrok, słuch, nie odprawia już mszy. Duchowni proszą o modlitwę, która ma wspierać papieża. Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który opuścił urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku, która miała zakończyć Wielką schizmę zachodnią. Swoją decyzją, która miała miejsce 28 lutego 2013 roku Benedykt zaskoczył świat, wcześniej papieże piastowali urząd do śmierci. Jako powód Benedykt XVI podał pogarszający się stan jego zdrowia.

Był głową Kościoła przez prawie 8 lat. Na emeryturze jest od ponad 4 lat. Mieszka na terenie Ogrodów Watykańskich, a to oznacza, że podczas spacerów mógł spotykać swojego następcę. Obawiano się, że decyzja Benedykta XVI, by resztę życia spędzić w klasztorze na watykańskim wzgórzu, będzie kłopotliwa dla Kościoła.


Zastanawiano się jak tytułować byłego papieża. Sugerowano, by w stosunku do Benedykta XVI używać tytułu „emerytowany biskup Rzymu”. Zdaniem niektórych długa i obfitująca w intrygi historia Watykanu każe się zastanawiać czy obecność dwóch żyjących papieży nie stanowi dla Kościoła zagrożenia ze względu na ryzyko schizmy. Okazało się, że zagrożenia nie było.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.