Będziemy krócej czekać na rehabilitację w Żarach

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Będziemy krócej czekać na rehabilitację w Żarach

Kamila Kamiennik

Prawdopodobnie już w tym roku będziemy mogli cieszyć się nowym oddziałem rehabilitacyjnym w 105 Szpitalu Wojskowym

Do tej pory w powiecie żarskim i żagańskim pacjenci miesiącami musieli czekać w kolejce do rehabilitanta. Nie lepiej wygląda sytuacja w całym województwie lubuskim, gdzie czasami czas oczekiwania wynosi nawet kilka lat!

- Pacjent dostaje skierowanie i przychodzi do lekarza. I gdzie on w tej chwili może pójść z bolącym kolanem? Np. w Gubinie pacjent musi czekać nawet 200 dni, a w kolejce przed nim stoi 800 osób. W Żarach w Szpitalu na Wyspie liczba oczekujących to ok. 500 osób, a czas oczekiwania 138 dni, a w Łużyckim Centrum Medycznym na swoją kolej czeka 1184 osoby i prawie pół roku - mówi Marek Femlak, wicedyrektor 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

- A co z takim pacjentem, którego kolano boli dzisiaj, a za pół roku przestaje go boleć. Żeby nie stracić kolejki idzie na zabieg, ale zajmuje miejsce tej osobie, która rzeczywiście potrzebuje pomocy - mówi M.Femlak.

- Stwierdziliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie oddziału rehabilitacyjnego na parterze 105 szpitala w Żarach w miejscu, gdzie obecnie mieści się chirurgia, a dokładnie przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Dodatkowym plusem jest podjazd, który w wielu przypadkach jest niezbędny dla osób chorych - mówi M.Femlak.

Do tej pory stworzenie takiego miejsca było praktycznie niemożliwe, ponieważ nie było budynków, które byłby przystosowane na taką inwestycję. Dyrekcja szpitala wraz z Marzeną Sarnecką, kierownikiem działu technicznego w 105 szpitalu w Żarach, długo zastanawiali się, jakie miejsce byłoby idealne.

- Ile razy słyszę słowo remont, albo inwestycja zastanawiam się, gdzie to zrobimy. Jednak ta lokalizacja jest idealna, przede wszystkim dla pacjentów. Na powierzchni ponad 500 m kw chcemy stworzyć oddział rehabilitacyjny w pełni nowoczesny, bezpieczny dla pacjentów. Wykorzystamy stare sale operacyjne na nowoczesne pokoje dla osób, które będą u nas przebywać. W drugiej części budynku znajdowałoby się oddział dla tych, którzy mogliby korzystać z rehabilitacji po godzinach pracy - mówi Marzena Sarnecka.

Nowy oddział rehabilitacyjny prawdopodobnie będzie gotowy w tym roku. - Im szybciej otrzymamy środki na remont, tym szybciej nowy oddział będzie gotowy. Koszt takiej inwestycji to ok. 2,5 mln zł. W tej chwili trwają rozmowy z projektantami. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, prawdopodobnie otworzymy oddział jeszcze w tym roku - mówi M. Femlak.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.