Barometr wskaże, gdzie znajdziesz u nas pracę

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Leszek Kalinowski

Barometr wskaże, gdzie znajdziesz u nas pracę

Leszek Kalinowski

W jednym powiecie brakuje fryzjerów, w innym przeciwnie, jest ich za dużo. Nie tylko poszukujący zatrudnienia czy szkoły wezmą to pod uwagę.

Narzekamy na brak pracy. A pracodawcy zatrudniają obcokrajowców, bo brakuje im pracowników. Jak to więc jest naprawdę w regionie? Liczba pracujących rośnie, dziś jest ich 412 tysięcy (o 19 tys. więcej niż w poprzednim roku). Na koniec zeszłego roku bezrobotnych zarejestrowanych było 39 tys. (rok temu 47 tys). Jeśli chodzi o zwolnienia grupowe, to tak dobrej sytuacji nie było w historii województwa lubuskiego. Poinformował o tym w środę, 27 stycznia wicemarszałek Romuald Gawlik. Najniższe bezrobocie jest w Gorzowie (4,9 proc.) i Zielonej Górze (6,8), największe w powiecie żagańskim (17,6) i nowosolskim (17,1).

- Jest dobrze, ale ja jakoś tego nie czuję. Od kilku miesięcy szukam roboty i nie mogę jej znaleźć - mówi Sebastian Różczyk z Zielonej Góry. Jest z wykształcenia mechanikiem. A jak się okazuje to zawód nadwyżkowy w Winnym Grodzie.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak zaprezentował nową metodę monitoringu zawodów, która koncentruje się przede wszystkim na prognozach na przyszłość.

Barometr zawodów 2016 odpowiada na pytanie, w jakich zawodach poszukiwani będą pracownicy w tym roku w powiatach naszego województwa.

Odpowiednie mapy i tabele powstają nie tylko na podstawie danych statystycznych urzędów pracy, ale przede wszystkim informacji od pracodawców, ich planów inwestycyjnych, agencji zatrudnienia, urzędów miast i gmin, a także rozmowach z osobami poszukującymi pracy. Dzięki temu klikając www.barometrzawodow.pl dowiemy się, czy w Zielonej Górze, Gorzowie, Międzyrzeczu czy we Wschowie mamy szansę z naszym wykształceniem znaleźć zatrudnienie.

Profesje deficytowe, które były wskazywane w największej liczbie lubuskich powiatów (ponad 12) to m.in. kierowca samochodu ciężarowego
Mariusz kapała Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Małgorzata Kordoń, uważa, że barometr zawodów będzie szeroko wykorzystywany przez poszukujących pracy, pracodawców, samorządy, szkoły i placówki, zajmujące się szkoleniami, kursami.

Sprawdzimy też, czy znajdziemy pracę w innych województwach w Polsce. A także jakich zawodów jest za dużo, a jakich w sam raz.

Profesje deficytowe, które były wskazywane w największej liczbie lubuskich powiatów (ponad 12) to: kierowca samochodu ciężarowego, pielęgniarki, spawacze metodą MIG/MAG, kierowcy ciągnika siodłowego, spawacze metodą TIG, technicy elektrycy.
Najedź kursorem na zdjęcie, by dowiedzieć się, jakich fachowców brakować będzie w poszczególnych branżach.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.