Hubert Mościpan

Arkady Paweł Fiedler: Jako pierwszy przejechał Afrykę z południa na północ autem na prąd

Arkady Paweł Fiedler: Jako pierwszy przejechał Afrykę z południa na północ autem na prąd Fot. Archiwum prywatne A. P. Fiedlera
Hubert Mościpan

97 dni zajęło Arkademu Pawłowi Fiedlerowi przejechanie Afryki z południa na północ. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że samochód podróżnika napędzany był wyłącznie silnikiem elektrycznym. O podróży opowiadał w Kaliszu.

To pierwszy tego typu wyczyn. Nikt przed nim nie mierzył się z tak trudnym wyzwaniem na „Czarnym Lądzie”, będąc wyposażonym jedynie w auto elektryczne.

Ponad trzy miesiące

Na początku lutego Fiedler i jego samochód - nissan leaf 2017 z baterią o pojemności 30 kWh - przylecieli do Kapsztadu. Kilka dni później rozpoczęła się misja o nazwie Electric Explorer African Challenge. Kilka lat temu podróżnik przejechał już Afrykę fiatem 126p. Wtedy jechał wschodnią częścią kontynentu. Tym razem zdecydował się na zachód.

Trasa wiodła przez kilkanaście państw: Namibię, Angolę, Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię, Benin, Togo, Ghanę, Burkina Faso, Mali, Gwineę, Mauretanię i Maroko.

Arkady Paweł Fiedler: Jako pierwszy przejechał Afrykę z południa na północ autem na prąd
Archiwum prywatne A. P. Fiedlera

Podczas 97 dni trwania wyprawy przejechał 15.176 km. Samochód ładował równo 100 razy. Średnie zużycie energii na 100 km wyniosło 9,5 kWh.

Największy zasięg na jednym ładowaniu osiągnął w Angoli - na trudnym, górzystym odcinku, załadowany po brzegi nissan przejechał aż 278 kilometrów.

Ludzie i szczęście

Arkady Paweł Fiedler - wnuk słynnego podróżnika i reportażysty Arkadego Fiedlera o swoich przygodach opowiadał w ubiegłym tygodniu w salonie Nissan Polody w Kaliszu, w którym odbywała się konferencja „Elektromobilność - szansa dla Polski, przyszłość dla Wielkopolski”.

Jak przyznał podróżnik, na trasie wielokrotnie sprzyjało mu szczęście do spotkania życzliwych ludzi.

W dalszej części artykułu przeczytasz więcej o pasjonującej podróży Arkadego Pawła Fiedlera przez Afrykę.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hubert Mościpan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.