Arkadiusz Marchewka: Jedyne co zrobił PiS, to zmiana nazwy z SPP na Stocznia Szczecińska

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Ynona Husaim-Sobecka

Arkadiusz Marchewka: Jedyne co zrobił PiS, to zmiana nazwy z SPP na Stocznia Szczecińska

Ynona Husaim-Sobecka

Rozmowa Arkadiuszem Marchewką, posłem Platformy Obywatelskiej.

Kandydat Platformy na prezydenta Szczecina, Sławomir Nitras zajął trzecie miejsce w sondażu prezydenckim zrobionym przez Głos Szczeciński i ośrodek Dobra Opinia. To duże rozczarowanie?

Na pewno oczekujemy lepszego wyniku i zrobimy wszystko, by Sławomir Nitras osiągnął lepszy rezultat. Sondaże są ważne, ale nie można tylko na nich się skupiać. Po prostu - trzeba brać się do roboty i pokazywać mieszkańcom pomysły na Szczecin. My też przeprowadzaliśmy badania na dużej grupie i wynik jest trochę lepszy - na pewno Sławomir Nitras przechodzi do drugiej tury wyborów. Przed nami kilka miesięcy pracy, a Sławek jest bardzo zdeterminowany, by ten czas dobrze wykorzystać.

Bezapelacyjnie w sondażu wygrywa Piotr Krzystek. Może szczecinianom podoba się ten styl rządzenia?

Nie ma żadnych wątpliwości, że po tych trzech kadencjach Piotr Krzystek jest faworytem. Ale to nieprawda, że mieszkańcom w Szczecinie się wszystko podoba. Sam jestem też zdziwiony, obserwując działania Sławomira Nitrasa, ile osób, grup zgłasza się do niego z problemami, których nie są w stanie rozwiązać przy pomocy urzędników. Wszystko przed nami. Można pokazać inny styl i inny pomysł na miasto, ale to będzie w kampanii, gdy ta się oficjalnie rozpocznie.

W sondażach koalicja samorządowa Platforma-Nowoczesna mają premię za połączenie. Czy Nowoczesna dotrwa do wyborów? Systematycznie traci członków.

Na pewno .Nowoczesna przeżywa perturbacje. Jestem przekonany, że wyjdzie z tego obronną ręką i współpraca Platformy i Nowoczesnej przyniesie wymierne korzyści, bo nasi wyborcy, a w gruncie rzeczy jest to podobny elektorat, oczekują od nas współpracy. Dotychczasowe działania oceniam bardzo pozytywnie, podobnie jak współpracę w Szczecinie, wspieranie wspólnego kandydata na prezydenta, tworzenie list do rady miasta, do sejmiku. Na pewno Nowoczesna poukłada swoje sprawy i będziemy razem skutecznie działać.

Według większości sondaży wybory do sejmiku wygra u nas PiS.

Według sondażu Rzeczpospolitej, koalicja obywatelska Platformy i Nowoczesnej osiąga najlepszy wynik, choć co prawda tylko o punkt procentowy ma więcej niż PiS. Ale to zdecydowanie lepiej niż w grudniu. Musimy teraz ciężko pracować. Na pewno nie odpuścimy. Nie możemy oddać województwa w ręce PiS.

Portalstoczniowy.pl informuje, że wszystkie państwowe stocznie zostaną przejęte przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej. To dobra informacja?

Do tej pory PiS wykonał sporo ruchów w sprawie przemysłu stoczniowego, niestety były to jedynie ruchy pozorowane. Najlepszym przykładem niekompetencji i nieudolności jest ta nieszczęsna stępka, którą rok temu położono na pochylni w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Przyjechał premier Mateusz Morawiecki i inni wysocy rangą politycy PiS. Pukano w ten kawałek blachy. Byłem na tej pochylni kilka dni temu, nie dzieje się tam zupełnie nic. Nie widać pracujących stoczniowców, nie słychać stukających młotów i hałasu giętej blachy. Ta tabliczka, w którą premier Morawiecki pukał, już zardzewiała. Podpisywane są kolejne listy intencyjne, a jedyne co zrobili, to zmiana nazwy na Stocznia Szczecińska, gdzie pracuje ponad 60 prywatnych firm. Trzymam za te firmy kciuki, bo to one powinny budować statki w oparciu o rachunek ekonomiczny, a nie widzimisię polityków partii rządzącej nadzorujących państwowe stocznie. Nie ufam zapowiedziom PiS , którzy chcą budować prom - nie wiadomo za ile, bez projektu, i terminu zakończenia prac. Do takich zapowiedzi podchodzę z dystansem.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ynona Husaim-Sobecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.