AntyKLERykał z Solca - wyłożył pieniądze na fotele i projektor. Ma teraz prawo decydować, co w kinie można wyświetlać?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jarosław Reszka

AntyKLERykał z Solca - wyłożył pieniądze na fotele i projektor. Ma teraz prawo decydować, co w kinie można wyświetlać?

Jarosław Reszka

Gdy o tym przeczytałem, gotów byłem iść o zakład, że to żart, bzdura, fake news, które media społecznościowe codziennie rozsiewają, podpuszczając naiwnych. Ale nie. Poważny (choć teraz już mniej - przynajmniej w moich oczach) prezes poważnej firmy z Solca Kujawskiego wykorzystał służbowego maila, by niczym średniowieczny krzyżowiec stanąć do walki w obronie Kościoła.

Pan prezes pisze o Kościele przez małe „k”, ale ego ma wielkie, więc do słuchania swych przemyśleń na temat Kościoła, filmu „Kler”, religii, pedofilii i innych zboczeń zmusza szefową Soleckiego Centrum Kultury, burmistrza miasteczka i całą radę miejską.
Pan prezes wprawdzie zawodowo siedzi w betonie, lecz z tego powodu nikt nie odmawia mu prawa do własnego zdania na tematy pozabetonowe. Ma także prawo dzielić się tym zdaniem z każdym, kto zechce go czytać lub słuchać.

Ba, jeśli wspólnik czy wspólnicy nie mają nic przeciwko temu, to może podpisywać swe wynurzenia jako Zarząd Grupy Kapitałowej. Ale żeby zmuszać innych do słuchania i respektowania pozabetonowych wynurzeń i wymagań za pomocą gróźb i szantażu - takiej władzy nie ma nawet prezes z Nowogrodzkiej.

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, o co chodzi, przytoczę fragment maila, jaki prezes Solbetu przesłał do dyrektorki Soleckiego Centrum Kultury: „Jeżeli Pani Dyrektor wyświetli na sprzęcie Solbetowskim ten film, nigdy nie otrzyma żadnego sponsoringu i nigdy nie będzie Pani brana pod uwagę jako poważna osoba przez Dyrekcję i Zarząd Solbetu. Nie po to zakupiliśmy sprzęt do wyświetlania filmów i wyposażyliśmy salę kinową, żeby Pani rozpowszechniała pedofilię, która jest nieprawdziwa. Czy w tak małym miasteczku jak Solec Kujawski obniża Pani Dyrektor wartość religii i szerzy nieprawdziwy obraz kościoła. Zboczeńcy zdarzają się w kościołach, szkołach, domach kultury, teatrach i urzędach”.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • czy Kler jest wyświetlany w Soleckim Centrum Kultury
 • jak prezes Solbetu zareagował na krytykę
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.