Antoni Macierewicz. Ten, który potrafi czekać

Czytaj dalej
Fot. fot. Adam Guz
Marek Bartosik

Antoni Macierewicz. Ten, który potrafi czekać

Marek Bartosik

Macierewicz nie umie się dzielić władzą, wpływami. To jest jego napędem i przekleństwem - mówią Anna Gielewska i Marcin Dzierżanowski, autorzy książki „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana”.

Pracowaliście nad wydaną właśnie przez Znak książką „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana” ponad dwa lata. Wiele dowiedzieliście się o tym polityku, zapewne mnóstwo myśleliście o nim, o jego drodze życiowej. Czy to zmieniło wasz osobisty stosunek do niego?

Anna Gielewska: Każde z nas inaczej przeszło przez ten proces. Ja, wyciągając wniosek z faktu, iż jest on postacią budzącą tak skrajne emocje, ma gorliwych wyznawców i zapiekłych wrogów postanowiłam pracować nad opowieścią o jego biografii zupełnie na zimno. Zawieszając moje własne sądy, emocje i traktując naszego bohatera na każdym etapie pracy, jak obiekt badawczy pod mikroskopem. Antoni Macierewicz pozostał mi emocjonalnie obojętny.

Marcin Dzierżanowski: Ja zajmowałem się głównie początkami działalności publicznej Antoniego Macierewicza do 1989 roku. I przyznam, że poznając bohatera od początku jego życia trochę się z nim mentalnie zaprzyjaźniłem. Gdy przedzierałem się przez tomy akt w IPN, dotyczących inwigilacji Antoniego Macierewicza w latach 1977-79, zobaczyłem, że bywały takie okresy, że każdy dzień jego życia był przez SB dokumentowany.

Tak intensywnie go inwigilowano, że mogłem przeczytać kiedy z dokładnością do minut wychodził do pracy, z kim się spotykał, jak się zachowywał w domu, włącznie z prywatnymi sprawami. Nie sposób nie poczuć solidarności z człowiekiem tak traktowanym przez system. Kiełkowanie uczucia sympatii przerwało znalezienie przeze mnie artykułu z 1981 r. w Wiadomościach Dnia, piśmie mazowieckiej „Solidarności”. Macierewicz opisał tam historię KOR.

W dalszej części tekstu:

 • co napędza Aleksandra Macierewicza według autorów książki?
 • czy Macierewicz prywatnie to taki sam człowiek jak w polityce?
Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Bartosik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.