Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anja Rubik: Seks nie powinien być tematem tabu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Katarzyna Pachelska

Anja Rubik: Seks nie powinien być tematem tabu

Katarzyna Pachelska

Rozmawiamy z top modelką Anją Rubik, która jest pomysłodawczynią akcji edukacyjnej dotyczącej seksu #sexedpl *.

Jesteś teraz taką panią profesor od seksu dla młodych ludzi...
Absolutnie nie, nie jestem żadną panią profesor, nie jestem też edukatorką. Książka „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” składa się z rozmów z osobami, które są edukatorami seksualnymi - psychologami czy lekarzami. Ja jestem tylko takim pośrednikiem, posłanką. Ja chcę zwracać uwagę na fakt, że nie ma w Polsce edukacji seksualnej, pomagać dotrzeć do takich informacji. Seks nie powinien być tematem tabu, powinniśmy o nim rozmawiać, rodzice powinni o nim rozmawiać z dziećmi, partnerzy między sobą. To powinno być coś, z czym czujemy się komfortowo.

A ty czujesz się komfortowo, gdy mówisz na forum publicznym „cipka” albo „penis”?
Tak, to takie same części ciała jak łokieć albo szyja. Gdy tworzymy klimat tajemniczości wokół organów płciowych, to zaczynają się pojawiać problemy. Nie wiemy, jakich określeń stosować. Lekarz mi ostatnio mówił, że przyszedł do niego 40-letni facet i mówi: mam problem tam na dole. Nawet nie był w stanie wypowiedzieć, o jaką część ciała mu chodzi. W polskim słownictwie nie ma dobrego określenia dla kobiecych organów płciowych. Powiemy „srom”? Brzmi tragicznie. Wagina oznacza coś innego.

Wydaje się, że „cipka” to jest brzydkie słowo.
Naszej generacji się tak wydaje. Zanim przejęłam ten temat, rozmawiałam z młodzieżą, bo sama się wahałam, jakiego słowa używać. Pytałam: czy słowo cipka jest dla was wulgarne? Oni odpowiedzieli, że nie, bo jak mamy „to” nazywać, czy jest inne słowo. W sumie nie ma. Na to naprowadziła mnie też ginekolożka, z którą zrobiłam rozmowę do książki. Ona zaczęła mówić „cipka”, twierdząc, że nie ma lepszego słowa. Co będziemy mówić: „cebulka”, „pi”, „tam na dole”? Musimy zaakceptować tę „cipkę”.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Pachelska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.