Akademia Morska w Szczecinie otworzyła nowoczesne laboratorium do nawigacji wirtualnej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Małgorzata Klimczak

Akademia Morska w Szczecinie otworzyła nowoczesne laboratorium do nawigacji wirtualnej

Małgorzata Klimczak

Nowe laboratorium powstało na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Szczecinie.

To unikalne laboratorium systemów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości - jest to jedna z pierwszych na świecie jednostek, które wykorzystują te możliwości dla potrzeb branży morskiej. Można na nim prowadzić szkolenia

- Zakładając okulary uczestnik szkolenia ma możliwość poczuć się tak, jakby znajdował się na prawdziwym mostku - mówi prof. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nawigacji AM.

Dzięki technologii 3D za pomocą przycisku można się przenieść w dowolne miejsce na statku.

- To jest próba stworzenia własnego symulatora od podstaw - mówi mgr inż. Bartosz Muczyński, opiekun laboratorium. - To urządzenie ma szansę stać się symulatorem całego statku. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wysyłać z tego miejsca sygnały do świata rzeczywistego. Mamy zamiar rozszerzyć aplikacje szkoleniowe dla załóg statków. Chcemy podjąć badania z dziedziny choroby symulatorowej. Jest też możliwość rozwinięcia badań z dziedziny ergonomii. Mamy nadzieję, że będziemy jako jedni z pierwszych prezentować takie rozwiązania.

Dzięki wykorzystaniu najprostszych systemów wirtualnej rzeczywistości oraz kamer rejestrujących obraz 360 stopni studenci już na pierwszym roku będą mogli doświadczyć w skali 1:1 jak wygląda mostek nawigacyjny, maszynownia statku czy konstrukcja dna podwójnego i zbiorników ładunkowych.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.