Afera podkarpacka. Ruszył proces byłego prokuratora Zbigniewa N.

Czytaj dalej
Fot. K.Łokaj
Anna Janik

Afera podkarpacka. Ruszył proces byłego prokuratora Zbigniewa N.

Anna Janik

Brał łapówki czy wyświadczał kolegom przysługi? To rozstrzygnie Sąd Rejonowy w Tarnowie, przed którym stanął Zbigniew N., były prokurator oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców o wartości 410 tys. zł.

Afera podkarpacka. Ruszył proces byłego prokuratora Zbigniewa N.
K.Łokaj Zbigniew N. został doprowadzony na wczorajszą rozprawę z aresztu w asyście policji i w kajdankach. Wyraźnie nie chciał być fotografowany

Brał łapówki czy wyświadczał kolegom przysługi? To rozstrzygnie Sąd Rejonowy w Tarnowie, przed którym stanął wczoraj Zbigniew N., były prokurator oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców o wartości 410 tys. zł.

Sprawa Zbigniewa N. to jeden z wielu wątków tzw. afery podkarpackiej, w którą zamieszanych jest ok. 20 osób. Zbigniew N. to były szef Prokuratury Okręgowej i prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Został oskarżony o popełnienie siedmiu przestępstw, w tym czterech o charakterze korupcyjnym.

Według śledczych, nakłaniał Mariana D., właściciela firmy Maante, do wręczenia łapówki byłej prokurator apelacyjnej w Rzeszowie Annie H. i miał ułatwiać wręczenie tej łapówki. Prokurator jest również oskarżony o powoływanie się na wpływy w różnych instytucjach i załatwianie w nich spraw dla Mariana D. Za te przysługi, zdaniem śledczych, przyjął ok. 362 tys. zł w pieniądzach, alkoholu i paliwie. Zbigniew N. jest również oskarżony o pomoc w przerwaniu ciąży dwóm kobietom.

W odpowiedzi na akt oskarżenia były prokurator wyjaśnił, że jego czyny nie miały znamion korupcji, a były jedynie koleżeńskimi przysługami. Proces N. rozpoczął się wczoraj. Sędzia Mariusz Kosiniak wyłączył jawność rozprawy, godząc się jedynie na obecność dziennikarzy podczas odczytania aktu oskarżenia. Były prokurator został doprowadzony w kajdankach z aresztu, w którym jest od października 2016 r. Obecność mediów wyraźnie go zdenerwowała.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in: "Bilety na Wyspy Kanaryjskie, pokrycie kosztów umeblowania mieszkania, prezenty w postaci paliwa, alkoholi - między innymi w ten sposób, zdaniem prokuratury, był korumpowany Zbigniew N."

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.