Maciej Czerniak

"Absurdalne, że prezydent podważa porządek prawny państwa"

Prezydent na weekendowych spotkaniach na Śląsku ostro krytykował sędziów i uzasadniał potrzebę reformy sądownictwa. Fot. Arkadiusz Gola Prezydent na weekendowych spotkaniach na Śląsku ostro krytykował sędziów i uzasadniał potrzebę reformy sądownictwa.
Maciej Czerniak

Prezydent Andrzej Duda w Katowicach i Zwoleniu mówił o sędziach i ich powinnościach. Zaznaczył, że osoba, która nie jest w stanie im sprostać, powinna zostać „wyeliminowana”. Sędziowie zarzucają mu szerzenie mowy nienawiści.

- Naprawa wymiaru sprawiedliwości - to musi być jasno powiedziane jaka jest rola sędziów - mówił Andrzej Duda w Karczmie Piwnej w Katowicach na spotkaniu z przedstawicielami śląsko-dąbrowskiej „Solidarności.

Koledzy w trybunałach

- Ich rola jest niezwykła, to szczególna grupa społeczna. Mają swoje przywileje, ale mają także twarde obowiązki wobec społeczeństwa i szczególną odpowiedzialność. Jeśli się okazuje, że nie są w stanie temu sprostać, wtedy taka osoba powinna zostać wyeliminowana - mówił Andrzej Duda. Dodał, że „sami sędziowie to powinni robić. Bo to oni mają rozstrzygać sprawy w swoim środowisku. Żeby udowodnić, że jest to środowisko odpowiedzialne. To się musi zmienić, bo inaczej Polska nigdy nie będzie normalnym państwem”.

Prezydent mówił, że sędziowie „mają swoje możliwości oddziaływania, kolegów i ludzi w trybunałach” oraz, że „opowiadają różne bzdury”.

- Łatwo uzyskiwać duże poparcie argumentami populistycznymi - mówi prof. Kaczmarek.  Co o zachowaniu prezydenta Dudy sądzą inni eksperci? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.