8 maja – wielkie święto Polaków?

Czytaj dalej
Tomasz Trepka

8 maja – wielkie święto Polaków?

Tomasz Trepka

W Polsce Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, popularnie określane Dniem Zwycięstwa, zostało ustanowione dekretem z 8 maja 1945 roku, zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową. Jego głównym celem stało się „upamiętnienie po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem”.

Historycy różnią się w ocenach 8 maja 1945 roku. Niektórzy doceniają ten fakt, wskazując, że gdyby nie kapitulacja Niemiec, Polaków czekałaby dalsza fizyczna eksterminacja i całkowite wyniszczenie narodu. Inni zwracają uwagę, że zakończenie II wojny światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oznaczało oddanie ich pod kuratelę drugiego ze zbrodniczych systemów – komunizmu. Jakie skutki dla Polski i społeczeństwa niosło zakończenie działań wojennych na kontynencie europejskim?

W Europie Zachodniej jest obchodzone z przytupem. Jeszcze bardziej uroczyście świętuje się je w Rosji (wcześniej w Związku Sowieckim), a przed 1989 rokiem podobnie było również w Polsce. O czym mowa? Rocznicach zakończenia II wojny światowej w Europie.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.