71 lat temu zakończyła się II wojna światowa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
redakcja Gazety Lubuskiej

71 lat temu zakończyła się II wojna światowa

redakcja Gazety Lubuskiej

Trwa spór o to, czy zakończenie wojny powinniśmy świętować 8, czy też 9 maja. Od dwóch dekad historycy są zdecydowanymi zwolennikami drugiej z tych dat. Akt kapitulacji mówił o zaprzestaniu działań zbrojnych 8 maja o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. Tak, ale według czasu moskiewskiego był już 9 maja. Stalin zresztą zażyczył sobie powtórzenia aktu kapitulacji. Ogółem w II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.

29 stycznia 1945 roku, po przełamaniu Wału Pomorskiego na odcinku Drezdenko – Santok, wojska wkroczyły do Strzelec Krajeń-skich, a dzień później zdobyto Gorzów Wlkp. Centralny odcinek MRU został przełamany w nocy z 29 na 30 stycznia 1945 roku. Operacja ta przeszła do historii jako Rajd Kara-banowa. W następnych dniach zostają zdobyte kolejne miejscowości.

16 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się operacja berlińska – jedna z ostatnich decydujących bitew na froncie wschodnim. Rozpoczęła się forsowaniem Odry i Nysy.

28 marca 1945 roku w Kostrzynie radzieckie lotnictwo zaczęło bombardować starówkę. Tego dnia ostatecznie zdobyto Stare Miasto – ostatni bastion na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego.

8 maja 1945 roku przybyła do Zielonej Góry grupa operacyjna Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z inżynierem Kazimierzem Paszyńskim na czele, która przez blisko miesiąc była jedynym w mieście reprezentantem polskich władz.
117 440 nieruchomości zostało zniszczonych na terenie Środkowego Nadodrza – wg wykazu z 1945 r. ówczesnego poznańskiego oddziału urzędu ds. odbudowy. Straty oszacowano na 502,4 mln zł.

227 061 polskich osadników osiedliło się w 1945 roku na ziemi lubuskiej. Spośród nich 110 338 osób pochodziło z województw zagarniętych po wojnie przez ZSRR, zaś pozostali to osadnicy głównie z woj. poznańskiego, rzeszowskiego, krakowskiego i kieleckiego.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.