700 kilogramowy dzwon Józef z Nazaretu odlany w Przemyślu wyrusza w drogę. Wkrótce trafi do Bazyliki Mariackiej w Krakowie [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

700 kilogramowy dzwon Józef z Nazaretu odlany w Przemyślu wyrusza w drogę. Wkrótce trafi do Bazyliki Mariackiej w Krakowie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Ważący 700 kg dzwon Józef z Nazaretu wyjechał z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Teraz trafi do firmy Rduch Bells & Clock w Czernicy koło Rybnika, gdzie zamontowane zostanie serce i stojak. 15 sierpnia odbędzie się jego chrzest w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Dzwon powstał z okazji jubileuszu 700-lecia konsekracji krakowskiej bazyliki. Zostanie zawieszony we wnętrzu wieży niższej zamienionej w dzwonnicę. Powiększy średniowieczną „orkiestrę maryjną”, składająca się z czterech dzwonów i dwóch gongów.
Fundatorem jest, ks. dr Dariusz Raś, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Duchowny podarował także złoty krzyż z łańcuszkiem, który został wtopiony w stop cyny i miedzi, podczas narodzin dzwonu w przemyskiej ludwisarni.

W jarzmie dzwonu mieści się medal metropolity krakowskiego. Do Krakowa dzwon ma dojechać 10 sierpnia. 15 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem dzień odpustu parafialnego w Bazylice Mariackiej, odbędzie się chrzest dzwonu, jego poświęcenie i oficjalne nadanie mu imienia Józef z Nazaretu, na pamiątkę św. Józefa, patrona Krakowa. Ceremonię w kościele poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Dzwon został odlany 31 maja. Przez kolejne tygodnie trwały dalsze prace.

W dalszej części artykułu: 

 • gdzie i kiedy będzie można podziwiać dzwon?
 • kto wybierał inskrypcje na dzwon? 
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.