58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. Uroczystości państwowe. Wizyta Andrzeja Dudy. [RELACJA LIVE]]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
red

58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. Uroczystości państwowe. Wizyta Andrzeja Dudy. [RELACJA LIVE]]

red

W niedzielę 27 maja w Zielonej Górze o godz. 10.00 zaczęły się uroczystości związane z 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. Do miasta przyjechał prezydent RP Andrzej Duda. Weźmie udział w uroczystościach

Godz. 14.40
Przy pomniku Bachusa prezydent otworzył wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Miał tu krótko przemawiać i wręczyć medale zwycięzcom biegu sztafetowego, ale po okrzykach z tłumu "Konstytucja, Konstytucja" wsiadł do limuzyny i odjechał. Inni mieszkańcy skandowali "Andrzej Duda".
Wizytę w Zielonej Górze zakończy na obiedzie u biskupa Tadeusza Lityńskiego wraz z gośćmi. W obiedzie weźmie udział 40 osób, ale spotkanie jest zamknięte dla mediów.

Godz. 14.25
Prezydent przeszedł ulicą Żeromskiego do pomnika Bachusa, gdzie umieszczona jest wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Jest tam ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski, na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.
Wystawie towarzyszy też ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Mieszkańcy robili sobie z prezydentem selfie. Zadawali pytania. Z tłumu padały okrzyki: "Konstytucja!".

Andrzej Duda, prezydent RP odjechał z rynku ok. godz. 14.50.
Maciej Dobrowolski Prezydent Andrzej Duda idąc ulicą Żeromskiego w Zielonej Górze odpowiadał mieszkańcom na pytania i robił z nimi selfie

Godz. 14.10
Policja zatrzymała w odległości około 150 metrów od pomnika Bachusa grupę protestującą przeciw łamaniu konstytucji przez rządzącą partię i prezydenta Dudę. Mówili o tym, że obchody Wydarzeń Zielonogórskich bardzo szanują, tak jak i bohaterów tej historii. Ich zdaniem prezydent Duda jest posłuszny partii i Jarosławowi Kaczyńskiemu, a tak nie powinien postępować prezydent RP. Uczestnicy protestu zorganizowanego przez lubuski KOD uważają, że to jak PiS postępował z matkami dzieci niepełnosprawnych w Sejmie, to zapowiedź takich działań wobec całego społeczeństwa.

Andrzej Duda, prezydent RP odjechał z rynku ok. godz. 14.50.
Maciej Dobrowolski Na al. Niepodległości w Zielonej Górze zebrała się grupa osób protestujących przeciw łamaniu konstytucji przez prezydenta RP Andrzeja Dudy. Protest zorganizował lubuski KOD.

Godz. 13.47
Zaczyna się spektakl "Ulice wolności" w reż. dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.
Prezydent w przemówieniu podziękował uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich za ich bohaterstwo i mieszkańcom za przyjście na uroczystości.

Bartłomiej Fedyczak przyszedł na uroczystości, na deptak z rodziną. – Bardzo się cieszę, że prezydent włączył się w obchody. W Polsce wciąż zbyt mało ludzie wiedzą o Wydarzeniach Zielonogórskich. Dzięki takim uroczystościom te informacje dotrą do większej liczby odbiorców.

Andrzej Duda, prezydent RP odjechał z rynku ok. godz. 14.50.
Maciej Dobrowolski Uroczystości państwowe na zielonogórskim rynku z okazji 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

Godz. 13.26
Prezydent odznaczył pośmiertnie uczestników Wydarzeń Zielonogórskich 1960 i zasłużonych mieszkańców regionu.

ZOBACZ FILM JAK PREZYDENT WRĘCZAŁ ODZNACZENIA

POLECAMY: JAK SB SIĘ ROZGRZESZAŁA?

Godz. 13.11
Na deptaku zgromadziło się sporo mieszkańców.

Godz. 12.54
Na zielonogórski rynek przyszedł prezydent RP Andrzej Duda, za chwilę zaczną się uroczystości.

Godz. 12.24
Na rynku powoli zbierają się widzowie. Wiesława Nowak jest osobiście związana z Wydarzeniami Zielonogórskimi. Moja rodzina przyjechała do miasta ze Wschodu w 1957 roku. Miałam roczek, gdy mama zabrała mnie na manifestację i obronę Domu Katolickiego. Ja sama nie pamiętam tych wydarzeń, ale mama wielokrotnie opowiadała mi, co się wtedy działo. Uważam, że zawsze trzeba walczyć o swoje racje i ideały.
Przy scenie są też aktorzy spektaklu "Ulice wolności" w reż. dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego. Spektakl zacznie się około 13.30.
- Widowisko ma na celu przypomnienie tamtych wydarzeń z 1960 roku, które komunistyczne władze chciały wymazać z historii - mówi Robert Czechowski i ujawnia szczegóły spektaklu, w którym wezmą udział aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006.
POLECAMY: MAPA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH 1960
Godz. 12.16
Msza dobiega końca. Zielonogórzanie powoli wychodzą z kościoła. O godz. 13.00 mają się zacząć uroczystości na rynku, podczas których odznaczani będą pośmiertnie uczestnicy Wydarzeń Zielonogóskich i zasłużeni dla województwa.

Godz. 12.00
Podczas mszy Andrzej Duda wręczył tytuł Orła Białego Szkole Podstawowej z Trzebiechowa.

Andrzej Duda, prezydent RP odjechał z rynku ok. godz. 14.50.
Maciej Dobrowolski Zielonogórzanie czekają na rozpoczęcie mszy świętej w konkatedrze

Godz. 11.03
Rozpoczęła się msza święta z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, zaproszonych gości i mieszkańców. Przed kościołem jeest telebim, na którym można oglądać transmisję na żywo. Nikt nie korzysta z tej możliwości. Mieszkańcy zmieścili się w kościele.

Do kościoła przyszła także Iwona Roszak, która od 25 lat mieszka w Zielonej Górze: - Bardzo się cieszę, że do naszego miasta przyjeżdża prezydent Andrzej Duda. Wydarzenia Zielonogórskie to historia, ale dopiero teraz opowiedziana w prawdziwy sposób.
POLECAMY: ZOBACZ ZDJĘCIA LATAMI NIEDOSTĘPNE

Godz. 10.53
ZOBACZ FILM: GDZIE POCHOWANY JEST DUCHOWY PRZYWÓDCA BUNTU Z 1960 ROKU?

Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty i wszedł do konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Godz. 10.40
Zielonogórzanie już czekają na uroczystą mszę świętą w konkatedrze. Prezydenta RP jeszce nie ma. Przed mszą złoży kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego.
KS. KAZIMIERZ MICHALSKI. KIM BYŁ I JAKĄ ROLĘ ODEGRAŁ W WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH
Godz. 10.25 -10.36
ZOBACZ FILM Z BIEGU SZTAFETOWEGO

Zawody wygrała Bohar Palety Runners, która pokonała dystans trzy razy 1960 metrów w czasie 20 minut i 13 sekund.
- Cieszę się ze zwycięstwa! Moi koledzy biegli już w innym składzie w ub. roku. Tym razem postanowiłem ich wesprzeć i wygraliśmy. Mam nadzieję, że w Zielonej Górze będzie więcej takich biegów - mówi Marcin Oleszek ze zwycięskiej drużyny.
Drugie miejsce zajęło Bractwo Biegaczy 1, a trzecie Senk Stadnik Team

W starcie stanęło około 20 drużyn trzyosobowych. Biegnie około 60 osób. Najszybsze drużyny skończą bieg po 20 minutach. Ostatni dobiegną po 40 minutach – mówi Sebastian Domański koordynator sztafety.
Jakub Karolczak, uczestnik sztafety: - Biorę udział w zawodach z powodów charytatywnych. Mamy patrona, który wspiera nasz udział w biegach.
W zawodach brał udział także Robert Senk: - Biegnąc chcę uczcić Wydarzenia Zielonogórskie, bo to wspaniałe, że po tylu latach czekania światło dzienne wyszła prawda historyczna. Może chociaż teraz starsi ludzie, którzy brali udział w walkach poczują się docenieni.
Pan Robert biegł w sztafecie z córką: Dobrze, że organizatorzy postawili na szatafetę, bo ona bardziej integruje.

PRZECZYTAJ: KALENDARIUM WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH 1960
Godz. 10.00 Lubuski Teatr - bieg sztafetowy

Pierwszym punktem w niedzielnym programie obchodów rocznicy jest bieg. Zaczyna się o godz. 10.00. Trasa biegu:

Pętla liczy 980 metrów. Każdy uczestnik robi dwie pętle, aby przebiec symboliczny dystans 1960 metrów. Nieletni mogą przebiec jedną pętlę, a rodzic biegnie jedną pętlę więcej.
ZOBACZ: CAŁY PROGRAM UROCZYSTOŚCI 58. ROCZNICY WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH
OBEJRZYJ: FILM DOKUMENTALNY "BITWA O DOM KATOLICKI"

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.