26. Finał WOŚP w Toruniu. Przez ostatnich 16 lat torunianie dali orkiestrze 4,3 mln zł. Jak będzie w 2018 roku?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Sławomir Kowalski
Justyna Wojciechowska-Narloch

26. Finał WOŚP w Toruniu. Przez ostatnich 16 lat torunianie dali orkiestrze 4,3 mln zł. Jak będzie w 2018 roku?

Justyna Wojciechowska-Narloch

1,8 tys. zł zebrano podczas pierwszego w Toruniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1994 roku. Dekadę później na koncie WOŚP było 185 tys. zł.

2 stycznia 1994 na toruńskiej starówce pojawiły się harcerski z 28 drużyny ZHP. Miały przy sobie plakaty z ogromnym czerwonym sercem i kartonowe pudełka na datki. Przechodnie patrzyli na nie ze zdziwieniem, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie była jeszcze znana.

- Mówimy ludziom, że wszystkie pieniądze, które nam dadzą przeznaczone zostaną na sprzęt medyczny do ratowania dzieci - opowiadała wtedy „Nowościom” Marta, jedna z wolontariuszek.

Artyści bez gaży

Podczas tego pierwszego zorganizowanego w Toruniu finału w legendarnym pubie „Jadwiga” odbyła się licytacja kryształów i artystycznej biżuterii.

Do pudełek wolontariuszy trafiły dolary, pierścionki, a nawet banknoty o nominale 1 mln zł z wizerunkiem Władysława Reymonta. W przeliczeniu na dzisiejsze złotówki to 100 zł.

W „Od Nowie” zorganizowano koncert z udziałem grup Stainless, Roan i Tortilla Flat. Sprzedano 900 biletów, a muzycy zrezygnowali z gaży.

W 1996 roku Toruń dostał swoje pierwsze orkiestrowe złote serduszko. Jego cena wywoławcza wynosiła 300 zł. Hojny i do dziś nieustalony nabywca zapłacił za nie 4 tys. zł.

W 2001 roku finał WOŚP w Toruniu to była już wielka plenerowa impreza. Zebrano 150 tys. zł, a złote serduszko zostało wylicytowane za 51 tys. zł. Niektórzy nasi Czytelnicy pamiętają zapewne rekord, który pobiła toruńska spółka Real. W 2001 roku wygrała telewizyjną licytację złotego serduszka, za które zapłaciła zawrotną kwotę 370 tys. zł.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.