1000 zł emerytury więcej z PPK? Politycy znowu nam obiecują

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

1000 zł emerytury więcej z PPK? Politycy znowu nam obiecują

Jolanta Zielazna

Emerytura o co najmniej 1000 zł większa? Tak sugerują symulacje dla uczestników PPK. Ministerstwo Finansów, pokazało wreszcie projekt ustawy i przesłało do konsultacji społecznych.

- Mam nadzieję, że ten projekt nie przeleci błyskawicznie przez parlament, ale poddany zostanie głębokiej analizie i konsultacjom z wszelkimi środowiskami, które mogą podpowiedzieć cenne uwagi - oczekuje Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeń społecznych.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczną obowiązywać od początku 2019 r.

Pieniądze dla 60-latków

Firmy w program wchodzić będą stopniowo. Na pierwszy ogień idą zatrudniające więcej niż 250 osób. Potem, co pół roku, do PPK będą przystępowały kolejne grupy pracodawców. Ostatnia tura - 1 lipca 2020 r. - to najmniejsze firmy i sfera budżetowa. W sumie PPK ma być objętych ok. 11 mln uczestników. Resort finansów szacuje, że pozostanie w nim ok. 8,5 mln. osób.

Uczestnictwo pracowników w PPK jest obowiązkowo-dobrowolne - tak to można określić. Domyślnie każdy zatrudniony będzie przez pracodawcę zapisany. Ale będzie mógł się z programu wypisać. Rezygnacja będzie działała tylko 2 lata. Później trzeba będzie wypisać się ponownie.

Po osiągnięciu jakiego wieku to oszczędności miałyby być dostępne? Czy całą kwotę będzie można wypłacić za jednym razem? Jakie będą ograniczenia? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.