1000 zł emerytury więcej z PPK? Politycy znowu nam obiecują

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

1000 zł emerytury więcej z PPK? Politycy znowu nam obiecują

Jolanta Zielazna

Emerytura o co najmniej 1000 zł większa? Tak sugerują symulacje dla uczestników PPK. Ministerstwo Finansów, pokazało wreszcie projekt ustawy i przesłało do konsultacji społecznych.

- Mam nadzieję, że ten projekt nie przeleci błyskawicznie przez parlament, ale poddany zostanie głębokiej analizie i konsultacjom z wszelkimi środowiskami, które mogą podpowiedzieć cenne uwagi - oczekuje Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeń społecznych.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczną obowiązywać od początku 2019 r.

Pieniądze dla 60-latków

Firmy w program wchodzić będą stopniowo. Na pierwszy ogień idą zatrudniające więcej niż 250 osób. Potem, co pół roku, do PPK będą przystępowały kolejne grupy pracodawców. Ostatnia tura - 1 lipca 2020 r. - to najmniejsze firmy i sfera budżetowa. W sumie PPK ma być objętych ok. 11 mln uczestników. Resort finansów szacuje, że pozostanie w nim ok. 8,5 mln. osób.

Uczestnictwo pracowników w PPK jest obowiązkowo-dobrowolne - tak to można określić. Domyślnie każdy zatrudniony będzie przez pracodawcę zapisany. Ale będzie mógł się z programu wypisać. Rezygnacja będzie działała tylko 2 lata. Później trzeba będzie wypisać się ponownie.

Po osiągnięciu jakiego wieku to oszczędności miałyby być dostępne? Czy całą kwotę będzie można wypłacić za jednym razem? Jakie będą ograniczenia? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.