Zwolnienia z podatku, osadnicy i... praca radnego

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zwolnienia z podatku, osadnicy i... praca radnego

Leszek Kalinowski

Zwolnienie z podatku dla inwestorów, nazwa ronda, brak zgody na zwolnienie z pracy Mirosława Bukiewicza - tym zajmowali się zielonogórscy radni.

Na wtorkowej (26 kwietnia) sesji radni zajęli się m.in. projektem uchwały w sprawie zwolnienia z podatku dla inwestorów. Jeśli stworzą 30 nowych miejsc pracy, zwolnieni zostaną na trzy lata. Jeśli miejsc będzie 50 - ulga dotyczyć będzie pięciu lat. A jeśli w ciągu 30 miesięcy stworzy 200 miejsc pracy, to zwolnienie będzie na 10 lat.

- To pomoże w pozyskaniu inwestorów do Lubuskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego - mówi wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Jakie mogą być tego skutki finansowe? - dopytywali radni. Jeśli firma zajmie 15 tys. mkw, to w ciągu roku podatek wyniesie ok. 270 tys. zł. Ale biorąc pod uwagę fakt, że zatrudni 200 osób, zarabiających 2,5-2,7 tys. zł, to miasto zyska podatek z PIT-ów w wysokości 540 tys. zł. Radni uchwałę więc przyjęli. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt uchwały w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Botanicznej, Michalskiego, Tatrzańskiej i Szczekocińskiej. Z inicjatywy radnych Andrzeja Brach-mańskiego (Zielona Razem) oraz Tomasza Nesterowicza (SLD) będzie ono nosiło imię Osadników Wojskowych I i II Armii Wojska Polskiego (po uwzględnieniu uwagi radnej Bożeny Ronowicz, by usunąć określenie „Ludowego”).

Zielona Góra chce przyciągnąć do siebie inwestorów m.in. zwolnieniami z podatku od nieruchomości - nawet na 10 lat

Radni zajęli się też wnioskiem o wyrażenie zgody na zwolenienie z pracy Mirosława Bukiewicza (PO). Swoją decyzję dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych tłumaczył oceną przydatności pracownika i badaniami jego wydajności. Mirosław Bukiewicz nie zgadza się, że źle wykonywał swoje obowiązki. Dowód? Karty informacyjne z kontroli, które sporządzał. W jego ocenie, decyzja o zwolnieniu z pracy ma podłoże polityczne. Większość radnych nie przychyliła się więc do wniosku dyrektora agencji. Do tematów wrócimy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.