Zwalniają się z lekcji żeby iść na imprezę

Czytaj dalej
Emilia Chanczewska

Zwalniają się z lekcji żeby iść na imprezę

Emilia Chanczewska

Centrum Wolontariatu w Stargardzie zachęcało młodzież do pomagania

Właśnie mija pięć lat od powstania Centrum Wolontariatu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem koło Stargard. Pierwszą imprezą, przy której pomagali, były Kaziuki Wileńskie. Nie zabrakło ich także w miniony weekend podczas XV Kaziuków w Stargardzie.

Przez te 5 lat wzięli udział w sumie w około 200 akcjach, miejskich, powiatowych i własnych. Obsługiwali m.in. targi pracy dla osób niepełnosprawnych, festyn na ul. Magicznej, 750-lecie nadania praw miejskich Stargardowi, festyn św. Krzysztofa, festyn organizacji pozarządowych Pod Zieloną Gruszą, imprezy sportowe dla dzieci, Mikołajki. Włączają się także w akcje Szlachetna Paczka, Paczka z sercem, DKMS.

- Przyjdź, zobacz, sprawdź swoje możliwości, przeżyj moc atrakcji i imprez - zachęcała młodzież Aleksandra Kunicka, główna koordynatorka Centrum Wolontariatu podkreślając, że taka działalność to szansa na nowe znajomości, przyjaźnie, na kreatywne spędzanie wolnego czasu, a dla uczniów... możliwość zwolnienia z lekcji na czas obsługiwanej imprezy.

Prezes PTWK Stargard Anna Rybak opowiadała, że w Centrum Wolontariatu nie ma żadnych podziałów, wszyscy są równi, mówią sobie na „ty” mimo dużej rozpiętości wieku.

- Wolontariusz poświęca swój wolny czas, dlatego powinien być lepiej traktowany i szanowany, niż zwykły pracownik - mówiła Anna Rybak.- Nasi wolontariusze w nagrodę mają wyjazdy integracyjne nad morze. Na pewno też atrakcją jest dla nich obsługa przyjeżdżających gwiazd, czy kabaretów.

Gościem wczorajszego spotkania była Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu, która sama jest wolontariuszką, wspiera osoby niepełnosprawne.

- Wolontariat pozwala zrozumieć, co tak naprawdę w życiu jest ważne - mówiła Ewa Sowa. - Że to nie rywalizacja, wyścig by więcej mieć, ale najważniejsze jest to, kim się jest. Wolontariat jest potrzebny i wiele daje także wolontariuszom.

- Bezinteresowne działanie na rzecz innych jest teraz w cenie - mówiła Małgorzata Rybicka, dyrektorka Bursy Szkolnej w Stargardzie.

Centrum Wolontariatu działa pod patronatem starosty stargardzkiego.

- Jestem dumny, że jestem waszym patronem - mówił do wolontariuszy starosta Ireneusz Rogowski, dając im w prezencie torbę praktycznych gadżetów i deklarując dalsze wsparcie.

Z Centrum Wolontariatu skontaktować się można przez ich Facebooka lub odwiedzić w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Szczecińskiej 17, we wtorki, w godzinach 15-17.

Emilia Chanczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.