ZUS rozliczy PIT za emeryta. Ale 1% musi podarować sam

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Agnieszka Domka-Rybka

ZUS rozliczy PIT za emeryta. Ale 1% musi podarować sam

Agnieszka Domka-Rybka

Seniorzy sami wypełniają zeznanie podatkowe, jeśli dorabiają do emerytury, korzystają z ulg i chcą wesprzeć organizację pożytku publicznego.

- We wcześniejszych latach ZUS przekazywał mi formularz PIT-40A i na tym się kończyło - wspomina pani Zofia, emerytka z bydgoskiego osiedla Błonie.

- W tym roku będzie inaczej. Ciągle gdzieś słyszę, ilu ludzi potrzebuje pomocy, jak niektóre dzieci ciężko chorują, a leczenie i rehabilitacja są bardzo drogie. Dlatego chętnie podzielę się podatkiem. Owszem, jest to dla mnie pewien kłopot, ale przełamałam się, bo chodzi o szczytny cel. Żałuję, że wcześniej o tym nie pomyślałam. Emerytom, którzy również jeszcze nie przekazywali jednego procentu, proponuję w końcu to zrobić - dodaje bydgo-szczanka.

Podatnik, który otrzyma z ZUS wypełniony druk PIT-40A, jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania.

Dotyczy to emerytów i rencistów. PIT-40A zawiera informacje o ich dochodach.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek sporządzenia oraz przekazania zeznania rocznego właściwemu urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik bydgoskiego oddziału ZUS.

Jeżeli jednak emeryt sobie dorabia, korzysta z ulg i chce przekazać jeden procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, musi sam rozliczyć się z urzędem skarbowym.

- W takich przypadkach dane z PIT-40A należy przenieść na PIT-37 i uzupełnić o nowe informacje, i przekazać do urzędu - mówi Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Można osobiście, przez internet lub wysłać pocztą. Wielu emerytów i rencistów korzysta z ulgi rehabilitacyjnej, więc i tak muszą sami wypełniać deklaracje.

W Kujawsko-Pomorskiem jest 57 tysięcy takich osób.

Cichański twierdzi, że choć aktualnie nie ma statystyk, ilu emerytów dzieli się podatkiem (choćby właśnie przy okazji rozliczania ulgi rehabilitacyjnej), na pewno jest ich coraz więcej.

Żeby przekazać jeden procent, należy podać w zeznaniu podatkowym za 2015 rok dane organizacji pożytku publicznego, którą zamierzamy wesprzeć. Nie trzeba nawet wpisywać nazwy organizacji. Wystarczy jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz wysokość kwoty 1 proc. podatku w konkretnej rubryce.

Gdy wypełniamy PIT-37, w rubryce 137 podajemy numer KRS, a w 138 - kwotę. W przypadku gdy chcemy przekazać podatek na konkretnego podopiecznego i wyrazić zgodę na przekazanie naszych danych organizacji, można także uzupełnić pola 139 i 140. Na jednej deklaracji wskazujemy tylko jedną organizację. Aktualny wykaz OPP jest opublikowany na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl.).

Urzędnik sporządzi i przekaże fiskusowi

Organizacja lub konkretny podopieczny

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.