Tomasz Trepka

Znany historyk: Komuniści chcieli zniszczyć Kościół katolicki

Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej
Tomasz Trepka

Komuniści nie od razu zdecydowali się na wypowiedzenie otwartej walki Kościołowi katolickiemu. Jednak jesienią 1947 roku przystąpiono do „ofensywy wobec kleru”. Między innymi o trudnych relacjach państwo-Kościół w Polsce „ludowej”, o formach zwalczania duchownych przez komunistów, wykorzystaniu pogromu Żydów w Kielcach do walki z Kościołem oraz procesie biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka opowiedział historyk profesor Jan Żaryn.

Tomasz Trepka: Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
Jan Żaryn:
Była ona podyktowana przez jedną stronę, czyli komunistów. Wynikała ona z pewnego realizmu politycznego, który niewątpliwie był udziałem tej formacji.

Dowiedz się: 

 • Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
 • Represje przybierały różne formy. Jedną z nich było przeprowadzenie procesów pokazowych polskich duchownych. Jaki był najgłośniejszy proces?
 • Oprócz szykan i represji władze komunistyczne zdecydowały się przeprowadzenie rozłamu wśród duchownych. Taka taktyka przyniosła sukces?
 • Dlaczego i ilu duchownych udało się pozyskać do współpracy? 
Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.