Justyna Wojciechowska-Narloch

Zmiany w prawie. Od 1 lipca zwolnienia chorobowe lekarze będą mogli wydawać wyłącznie w formie elektronicznej.

Z początkiem lipca bezpowrotnie znikają papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpią je elektroniczne druki Fot. Sławomir Kowalski Z początkiem lipca bezpowrotnie znikają papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpią je elektroniczne druki
Justyna Wojciechowska-Narloch

Z dużym oporem lekarze podchodzą do wystawiania pacjentom elektronicznych zwolnień. Tymczasem minister Elżbieta Rafalska potwierdziła, że zostaną one wprowadzone już 1 lipca.

W związku z tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi intensywne działania związane z promocją e-ZLA. Kampania szkoleniowa dotyczy ubezpieczonych, płatników składek i przede wszystkim lekarzy. Toruński zespół specjalistów szkoli zespoły lekarzy w macierzystych placówkach medycznych, jak i w czasie indywidualnych konsultacji - specjalnie dla nich zostały uruchomione „Poniedziałki dla lekarzy”. Efekty tych działań są jednak mizerne.

Problem dla starszych

- Wskaźnik przyrostu zwolnień lekarskich względem papierowych jest zatrważająco mały - informuje Bożena Wankiewicz, koordynator e-ZLA w Toruniu. - W grudniu w oddziale w Toruniu na łącznie 42 179 szt. wystawionych zwolnień lekarskich, w formie elektronicznej jest tylko 1 909 szt. W styczniu natomiast na 58 968 szt., forma elektroniczna to 3 733 szt.

Pracownicy ZUS codziennie szkolą lekarzy, tak, aby w wyznaczonym terminie wszyscy sprawnie weszli w nowy system. Ustalone są harmonogramy szkoleń z placówkami medycznymi i ośrodkami zdrowia w całym regionie. Lekarze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, począwszy od założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych, ściągniecie i pobranie bezpłatnego certyfikatu, jak i cały proces „krok po kroku” wystawiania zwolnienia e- ZLA.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.