Marek Weckwerth

Zlikwidują nam miejsca naprawdę niebezpieczne

Plan poprawy bezpieczeństwa już jest - wkrótce na drogi regionu znów ruszą maszyny budowlane. Fot. Dariusz Gdesz Plan poprawy bezpieczeństwa już jest - wkrótce na drogi regionu znów ruszą maszyny budowlane.
Marek Weckwerth

W tym roku państwo wyda na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach 600 mln zł. Na razie nie wiadomo, ile trafi do naszego regionu.

Resort infrastruktury chce wydać na 292 inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na drogach 300 mln zł.

Dodatkowo planuje się wesprzeć tegoroczne plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 306 milionami złotych. Te pieniądze mają być przeznaczone na 156 kolejnych zadań.

- Na razie nie wiemy, jaki będzie nasz budżet na ten cel. Czekamy na dyspozycję z centrali. Gdy nadejdzie, będziemy wiedzieć, na co przeznaczyć te pieniądze - tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na niektóre zadania mamy już przygotowaną dokumentację, na inne rozpiszemy przetargi.

Tomasz Okoński wyjaśnia, że likwidacja miejsc niebezpiecznych to przede wszystkim remonty i przebudowa dróg, skrzyżowań i rond, wytyczanie tzw. lewo- i prawo-skrętów, zatok autobusowych, przejść dla pieszych wyposażonych w aktywne znaki, chodników i ścieżek rowerowych.

Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych znajduje się w załączniku nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Pieniądze pochodzą z oszczędności z dużych inwestycji drogowych.

To nie wszystko, bowiem bezpieczeństwo na drogach ma poprawić również Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W tym roku na ten cel zarezerwowano w budżecie państwa 800 mln zł, za które dofinansuje się prawie 500 zadań.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa sporządziło już listę 448 najbardziej pilnych inwestycji. Są wśród nich zadania poprawiające bezpieczeństwo na Kujawach i Pomorzu.

Na drugim miejscu tej listy jest przebudowa drogi krajowej nr 56 w podbydgoskim Koto-mierzu, wzdłuż której powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. W Strzelnie (37. miejsce na liście) przebudowane ma być skrzyżowanie dróg krajowych o numerach 15 i 25 z 62. Skrzyżowanie zostanie dostosowane do ruchu rowerowo-pieszego.

W Kobylnikach koło Kruszwicy rozbudowane będzie skrzyżowanie na drodze krajowej nr 412. Brześć Kujawski czeka przebudowa skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 268, podobnie jak Chabsko na drodze krajowej nr 15. W Grębocinie koło Torunia przebudowane będzie skrzyżowanie drogi krajowej nr 15 z wojewódzką nr 552.

Pozostałe inwestycje są znacznie drobniejsze, ale i tak ważne dla mieszkańców. Wspomnijmy więc o budowie chodników w Buszkowie, między Stopką a Okolem koło Koronowa, ciągów pieszo-rowerowych między Grudziądzem a wsią Mokre, między Brzozą a Nową Wsią Wielką czy w Inowrocławiu.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.