Zielonogórska Biblioteka Norwida ruszyła z akcją "Książka z dostawą do domu". By osoby, które nie mogą wychodzić, miały szansę na lekturę

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos
Natalia Dyjas-Szatkowska

Zielonogórska Biblioteka Norwida ruszyła z akcją "Książka z dostawą do domu". By osoby, które nie mogą wychodzić, miały szansę na lekturę

Natalia Dyjas-Szatkowska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze ruszyła z akcją "Książka z dostawą do domu". Czytelnicy, którzy ze względu na przewlekłą chorobę, niepełnosprawność czy wiek nie mogą wypożyczyć materiałów z placówki, mogą prosić o pomoc wolontariuszy. - Mnie książki w chorobie ratują życie - przyznaje szczerze czytelniczka biblioteki, pani Zofia.

- Udało nam się zbudować grupę wolontariuszy, dlatego możemy rozpocząć akcję "Książka z dostawą do domu", na którą czekało wielu naszych czytelników i która zapewne urozmaici życie tych, którzy znajdują się obecnie w smutnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa - wyjaśnia Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Norwida w Zielonej Górze.

Kto może wziąć udział w akcji "Książka z dostawą do domu", organizowanej przez Bibliotekę Norwida?

Z usługi „Książka z dostawą do domu” mogą korzystać mieszkańcy Zielonej Góry, którzy ze względu na stan zdrowia (kwarantanna, przewlekła choroba), wiek, stopień niepełnosprawności, nie mają innej możliwości wypożyczenia materiałów bibliotecznych.

Za taką dostawę książki nie musisz nic płacić. Jest jednak pewien warunek. Z akcji mogą korzystać tylko zarejestrowani w Bibliotece Norwida czytelnicy, którzy podali swój adres mailowy i numer telefonu.

- Zbiory można zamawiać poprzez Informację Katalogową WiMBP:

Zamawiasz materiały z biblioteki i co dalej?

Wybrane przez czytelnika materiały są mu dostarczane przez wolontariuszy raz w tygodniu. Zanim to nastąpi, najpierw przekazanie umówione jest telefonicznie.

Co można wypożyczać w ramach akcji? Jednorazowo możesz poprosić o maksymalnie:

Wszystko na okres 28 dni.

- W przypadku, kiedy czytelnik nie może sam zwrócić materiałów wypożyczonych poprzez usługę "Książka z dostawą do domu", obowiązują te same procedury, jak przy ich wypożyczeniu, po kontakcie z pracownikiem Biblioteki - wyjaśnia jeszcze zasady akcji Anna Urbańska. - W pozostałych kwestiach obowiązują przepisy regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Akcja skierowana jest do tych mieszkańców, którzy nie mają szans sami korzystać z biblioteki i nie mają też nikogo bliskiego, kto mógłby to robić za nich.

"Człowiek gdy czyta, przestaje myśleć o zmartwieniach"

Jedną z osób, która korzysta z takiej pomocy wolontariuszy, jest wieloletnia czytelniczka Biblioteki Norwida, pani Zofia Żuczkowska.

[polecane]20897668[/polecane]

- Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo - wyjaśnia zielonogórzanka i dodaje, że z takiej możliwości wypożyczania książek korzysta już od dłuższego czasu i jest z tego bardzo zadowolona. Pani Zofia opowiada nam, że po przeszczepach przez parę miesięcy musiała leżeć w łóżku. - Dowiedziałam się od mojej siostry, że jest taka możliwość wypożyczeń dla osób niepełnosprawnych, niewychodzących z domu. I świetnie, bo nie wyobrażam sobie życia bez książek. Pani przynosi mi książki, gdy czytam ostatnią, to telefonuję, proszę o wymianę i dostaję kolejne. Panie, które do mnie przychodziły, już wiedziały, co lubię. Sama też zapisuję interesujące mnie tytuły.

Książki ratują mi życie. Jak się było aktywnym zawodowo i społecznie, a potem okazuje się, że człowiek nie może np. wyjść z domu, to może być ciężko. Książki mnie ratują. Człowiek, gdy czyta, zapomina o tym, co go boli i męczy.

Zofia Żuczkowska podkreśla też, że wolontariusze biblioteki, którzy obecnie pomagają takim "uwięzionym" w domu czytelnikom, wykonują wspaniałą robotę.

- A dobro zawsze wraca - jest przekonana zielonogórzanka.

Czytaj również:

[promo]5477[/promo]

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.