Leszek Kalinowski

Zespół da sobie radę

Edukacyjny nr 1 w Chynowie (przedszkole, podstawówka, gimnazjum) funkcjonuje od dawna i dobrze sobie radzi. Fot. Mariusz Kapała Edukacyjny nr 1 w Chynowie (przedszkole, podstawówka, gimnazjum) funkcjonuje od dawna i dobrze sobie radzi.
Leszek Kalinowski

Przedszkola zostaną połączone ze szkołami w zespoły w Zielonej Górze. By łatwiej było nimi rządzić i dostosowywać do zmian, które wprowadza rząd.

Jak jest z oświatą po roku? Obawy były wielkie, dotyczyły sieci szkół, dowozów uczniów do placówek, nauczycielskich zarobków. A przecież na połączeniu nikt nie miał stracić. Zgodnie z obietnicami, szkoły pozostały, dowóz także. Nie zmieniły się wynagrodzenia.

Poważne zmiany w Nowym Mieście

Jednak od września szykują się w dzielnicy Nowe Miasto poważne zmiany. Dlaczego? By łatwiej było sobie radzić placówkom w sytuacjach ciągłych reform, wprowadzanych przez rząd. Weźmy choćby sześciolatki. Obowiązkowo miały chodzić do klasy pierwszej. Od września będą w zerówkach. Systemem zachwieje zapowiadana likwidacja gimnazjów. Chociaż jest nowa propozycja: czteroletnie szkoły podstawowe, czteroletnie gimnazja, czteroletnie ogólniaki i pięcioletnie technika.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? By nikt na tym nie stracił? Łatwiej o przesunięcia kadry, zmiany przeznaczeń pomieszczeń itd. w zespołach. Stąd inicjatywa radnych: Tomasza Sroczyńskiego, Wiesława Kuchty (klub Zielona Razem) oraz Mariusza Rosika (PO), by placówki z dzielnicy Nowe Miasto połączyć w zespoły edukacyjne. Zaczęłyby one funkcjonować od września tego roku.

Dziś jest tak, że przedszkole znajduje się w Przylepie, a w Ochli, Nowym Kisielinie, Raculi, Zawadzie, Zatoniu oddziały zamiejscowe. Dyrekcji ciężko być wszędzie i często, skoro dzieli ją czasem 20 kilometrów odległości. A przecież nauczyciel może zachorować, trzeba natychmiast ustalić zastępstwa. Poza tym - jak tłumaczył na komisji edukacji - Tomasz Sroczyński, w niektórych przypadkach jak w Ochli czy Zawadzie, przedszkola i szkoły są w tym samym obiekcie. Łatwiej funkcjonować, jeśli jest jeden gospodarz.

Najpierw powinniśmy zadbać o nasze pociechy, a potem, w miarę wolnych miejsc, przyjmować innych

- Nie może być takiej sytuacji, jak w Ochli, że dzieci szkolne mają obiady, a przedszkolne już nie, jedzą to, co przyniosą sobie z domu - podkreśla wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Przecież wszyscy mogą korzystać ze stołówki, która jest w tym samym budynku. Podobnie z przyjmowaniem dzieci z innych gmin. Najpierw powinniśmy zadbać o nasze pociechy, a potem, w miarę wolnych miejsc, przyjmować innych. A do takich sytuacji dochodziło, kiedy przedszkole sobie, szkoła sobie.

Jak zatem zmieniłaby się sieć w dzielnicy Nowe Miasto?

Powstałyby: Zespół Edukacyjny nr 4 w Drzonkowie (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole w Raculi i jako oddział zamiejscowy w Zatoniu), Zespół Edukacyjny nr 5 w Ochli (szkoła podstawowa, przedszkole), Zespół Edukacyjny nr 6 w Przylepie (gimnazjum, podstawówka oraz przedszkole), Zespół Edukacyjny nr 7 (podstawówka w Starym Kisielinie i przedszkole w Nowym Kisielinie), Zespół Edukacyjny nr 8 w Zawadzie (podstawówka, przedszkole).

- W tym ostatnim sołectwie wystarczy zburzyć ścianę - mówi W. Haręźlak. - Dyrektor szkoły i tak już traktował kadrę z przedszkola jak swoją, zapraszając ją na różne spotkania... Bo przecież to naturalne, skoro są w jednym budynku.
A co z kadrą zarządzającą? Okazuje się, że trzy etaty w administracji przeniesione zostaną do innych placówek. Każdym zespołem będzie zarządzał dyrektor wraz z wicedyrektorami. Iloma? To zależy od liczby oddziałów, a także zapotrzebowania złożonego przez dyrektora. Miasto zgadza się na dodatkowych wicedyrektorów, nawet jeśli wskaźnik tego nie wymaga, a jest taka potrzeba. Tak się dzieje już w tzw. starej Zielonej Górze. Dziś w Przylepie planuje się zatrudnienie jednego dyrektora, trzech wicedyrektorów. W Drzonkowie dyrektor i czterech wicedyrektorów plus kierownik ds. gimbusów.

Odbyły się już spotkania z pracownikami, związkami zawodowymi. Opinię przedstawi rada dzielnicy, a potem zajmą się projektem uchwały radni miejscy. Jeśli przyjmą propozycję, potrzebna będzie zgoda kuratora, potem w marcu, kwietniu trzeba będzie zająć się statutami, a lipcu - konkursami na dyrektorów zespołów edukacyjnych.

Czekamy na opinie naszych Czytelników
W styczniu „Tygodniku Zielonogórskim” rozpoczęliśmy cykl, w którym sprawdzamy, co zmieniło się w mieście po roku od połączenia. Sprawdzamy, jakie są pierwsze oceny mieszkańców.

Tematy połączeniowe publikujemy dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, a także wtedy, gdy coś ważnego wydarzy się w tej kwestii.
Już we wtorek - reportaż z Zawady, Jakie mieszkańcy mają spostrzeżenia, uwagi do życia w mieście? O czym marzą, co chcieliby zmienić w swoim sołectwie? Natomiast w piątek napiszemy, jak zmieniło się życie mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto, jeśli chodzi o załatwianie różnych spraw w miejskich instytucjach.

Piszcie, dzwońcie i mówcie, co Was cieszy, co boli, co jest OK., a co należałoby zmienić. Liczymy na Wasze uwagi, dotyczące proponowanych zmian, m.in. oświatowych, o których piszemy w dzisiejszym artykule. Może podpowiecie również, jak to zrobić. Listy adresujcie: al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra, mailem: lkalinowski@gazetalubuska.pl lub mbialowas@gazetalubuska.pl; tel. 68 324 88 74 lub 68 324 88 34. Dziękujemy za każdy głos.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.